Oyun Platformu Steam Hacklendi mi? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Oyun Platformu Steam Hacklendi mi? Steam Neden Kapandı?

Tufan Yıldız
tarafından 26 Aralık 2015 Cumartesi
Steam, dün şok bir gelişme yaşadı. Oyunseverlerin ulaşmaya çalıştığı platform, dün erişime kapatıldı.
 

Tek bir platform üzerinden binlerce oyunu oynamayı kolaylaştıran dünyaca ünlü oyun platformu Steam, dün şok bir gelişme yaşadı. Oyunseverlerin ulaşmaya çalıştığı platform, dün erişime kapatıldı. Milyonlarca hesabın tehlike altında olduğu söylentileri herkesi heyecanlandırdı. Platform’a büyük miktarda para harcayan oyun severler telaşlandı. Gün içinde güvenlik açığının kapatıldığı, hesapların tamamen güven altına alındığı bildirilse de, platform’a erişmek hala sorunlu.

Valve’in geliştirdiği, 2003’ten bu yana oyunlar konusunda destek sağlayan Steam, artık siber saldırı furyasına katılanlar arasında. Güvenlik açığı nedeniyle birçok kullanıcının bilgisinin deşifre edildiği, milyonlarca kişinin banka hesap bilgilerinin açık profillerine yansıtıldığı saldırıda, oyunlarına erişemeyen kullanıcılar, ayrıca gizli bilgilerinin deşifre olmasıyla tehlike ile burun buruna kaldı.

Yeni yıl yaklaşırken kendisinden oyun kampanyalarıyla söz ettirmek isteyen Steam, bu kez problemlerle gündeme geldi.

Piyasanın en geniş oyun platformu denilebilecek Steam’in, 25 Aralıkta aldığı ağır saldırılarla durumu çıkmaza girdi. Son günlerde dünyaca bilinen hacker grupları tarafından ülkemizde de art arda gelen siber saldırılar işletmelere zor durum yaşatırken, her yaştan kullanıcının yer aldığı Steam’in bu şekilde bir durum yaşatması oyunseverlerde hayal kırıklığı yarattı.
MİLYONLARCA HESAP TEHLİKE ALTINDA
Milyonlarca kullanıcının hesabını tehlikeye altına alan güvenlik açıklarından dolayı her hesapta farklı isimler gözükmeye başladı. İsimlerin yanı sıra kullanıcılar tanımadıkları insanların hesap numaraları ve Steam cüzdanlarındaki para miktarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilme imkanı elde etti. Bu olayın ciddi bir güvenlik açığı olması, Steam yetkililerini harekete geçirdi. Anlık olarak Twitter hesabı üzerinden kullanıcılarına ne yapmaları gerektiğini anlatan yetkililer, durum hakkında gerekli bilgileri aktardı. Ayrıca Steam’ın bazen Rusça diline dönüştüğünü de söyleyen kullanıcılar, bunun bir Rus saldırısı olabileceği şüphesine kapıldı.
ERİŞİME KAPATILDI
Güvenlik açığından sonra bu sorunun farkına varan kullanıcılar Valve’ye şikayet mailleri yağdırdı. Yetkiler ise huzurlu ortamı sağlayabilmek için hiç kimsenin bir başkasının hesabından para çekemeyeceğini aktardı.

Steam’de şu an, her ne kadar işler yolunda gidiyor açıklamasında bulunulsa da, güvenlik açığı nedeniyle bir kullanıcı başka birinin hesabıyla istediği oyunu satın alabilecek konuma ulaşabiliyor. Tüm bu olanlar üzerine kullanıcıların şikayetleri doğrultusunda işleri yoluna koyamayan dev oyun platformu, çareyi anasayfasını kapatmakta buldu. Steam’in kullanıma kapatıldığı şu sıralar, hesapların tamamıyla güven altına alındığı iddia ediliyor.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons