Özel Tüketim Vergisi Nedir | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Özel Tüketim Vergisi Nedir

tarafından 2 Eylül 2016 Cuma

 

 Özel Tüketim Vergisi Nedir

 

 ozel-tuketim-vergisi-nedir
Belirli ürün yada maldan, oransal yada maktu olarak devlet tarafından alınan verginin adıdır. 2002 yılında Avrupa Birliği’ne uyum için ortaya çıkan ve 4760 sayılı kanun ile kabul edilen bir vergi türüdür. Özellikle bu vergi türündeki amaç; sosyal fayda ağırlıklı olarak gelir elde etmekten farklı bir statüye sahiptir. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sağlığa zararlı, lüks ve çevreye zararlı mallar gibi farklı sektördeki mallar üzerinden alınabilmektedir. Kdv gibi, ÖTV’ de her malda uygulanmaz.
Yalnızca malın ilk üretiminden sonraki ilk alıcısına ve malın ithal edilmesi aşamasında Özel Tüketim Vergisi ödenir. Bu vergide, mükellef ilk satıcı ve ithalatçıdır. 1950 yıllarından itibaren uygulanan İstihsal Vergisi’ nin bir diğer adı da denilebilir. Kanunda belirtilen ifadeler haricinde dört farklı tarifedeki ürünlerin vergilendirilmesi esas alınmıştır. İlk sırada yağ türevlerinin ve akaryakıt vergileri, ikinci sırada ise eski akaryakıt vergisi, üçüncü sırada ise taşıtlara özel tarife ile tütün ve alkol ürünleri, son sırada ise kdv, beyaz ve kahverengi eşyalar gelmektedir. Sonuç olarak, devletin vergi toplamak için uyguladığı farklı yöntemlerden biri de Özel Tüketim Vergisi’dir. Bu anlamda, bu verginin de uygulandığı bir çok alan bulunmaktadır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons