Panoramik Fotoğraf | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Panoramik Fotoğraf

tarafından 7 Mart 2016 Pazartesi

 

Panoramik Fotoğraf

Fotoğrafçılıkla ilgili terimlerden biri olan panoramik fotoğraf normal fotoğraflara kıyasla daha geniş görüntüler veren bir tekniktir.  Çok güzel bir manzara ile karşı karşıya iseniz bunu bölmek istemezsiniz ve bu durumda panoramik fotoğraf tekniğinden yararlanabilirsiniz. Dijital fotoğraf makinelerinde olan panoramik çekim özelliğini günümüzde akıllı telefonlarımızla kullanmak mümkün.  Ancak bu o kadar da kolay bir iş değildir. Çekeceğiniz odağa olan uzaklığınızı doğru orantılamazsanız resminiz bombeli olacaktır.

Panoramik-Fotoğraf-modeli
Panoramik Çekim Modu

Akıllı telefonlarınız için konuşacak olursak panoramik çekim modu ile kolayca panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Dikkar etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Örneğin telefonunuzu hareket ettirirken hizalamayı sabit tutmalısınız. Bu konuda size fotoğraf makineleri sehpaları yardımcı olabilir.  Panoramik çekim modu gösterdiğiniz alanın sürekli olarak çekimlenmiş fotoğraflarını birleştirerek size normal bir fotoğrafın sunduğu alanın en az 2 katı genişliğindeki alanı sunar.  Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise resimdek hareketli cisimlerdir. Koşan bir çocuk fotoğrafınızda bir mantık hatasına yol açabilir. Çünkü siz ilk kadrajı çekerken koşan çocuk ikinci kadraja yetişemediği takdirde o fotoğrafta işlerin yolunda gitmeyişine yol açacaktır. Perspektifinizi 10 metre olarak ayarlamak size güzel bir görüntüye imkan verecektir. Kapalı mekanlar ve küçük dar odalar panoramik fotoğraflar için uygun değildir.  Sabit bir görüntüyü, elinizi aşağı ve yukarı hareket ettirmeden, yeteri uzaklıktan yapacağınız çekimler kaliteli olacaktır. Basit  gibi görünen bu teknik biraz dikkate ihtiyaç duyabilir.

 

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons