Rüyalar kaydedilebilir mi | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Rüyalar kaydedilebilir mi

tarafından 3 Eylül 2016 Cumartesi

 

Rüyalar kaydedilebilir mi

 

ruyalar-kaydedilebilirmi

 

Herkes gördüğü herhangi bir rüyanın etkisinde kalır ve bunu birilerine veya aklına anlatmak ister. Rüyalar sizce gelişen teknoloji ile kayıt altına alınabilir mi? Sizler de bu soruyu hiç düşündünüz? Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar ve birtakım araştırmalar bu konuya ne diyor? Rüyalar Kaydedilebilir Mi? Rüyalar kaydedilebilir mi, hemen herkes gördüğü rüyadan etkilenmek durumundadır. Kimi zaman rüyanın etkisinde öylesine kalırız ki bu rüyaları birbirlerine anlatmayı isteriz. Fakat hiçbir rüyamızı gördüğünüz gibi aynı olayları aynı heyecan ile anlatamayız ve bunu istesek dahi bir türlü başaramayız. Bu tür zamanlarda belki de, keşke rüyalarımızı kaydetme imkanımız olsaydı, diye aklımızda kendi kendimize düşünmeye başlarız. Acaba rüyaları kaydetmek gerçekten de mümkün müdür.

Sizler de bunu hiç düşündünüz mü? Dr. Kleitman uykularını müşahede altında tutmuş olduğu herhangi kimselerin rüyalarını EEG (elektroensefalogranik) ve EKG (elektrokardiagramlarını) cihazlar ile tespite başlamıştır. Bu çalışmaların neticesinde rüyaların varlığına delil olarak gösterilen göz hareketlerini, heyecanlara bağlı olan kalp atışlarını da ilave etmiş oldu. EEG’nin vermiş olduğu sonuç oldukça dikkat çekici bir durumdaydı. Rüyaların başladığı an itibariyle ağır bir ahenk içerisinde devam eden uyku halinin gösterilmekte olduğu çizgiler ritmik bir hal almakta, uyanıklık halindeki şekilleri ile cihazın kağıt şeridi üzerine kayıt olmaktaydı.

Sekiz kişi üzerinde yapılmış olan bu deneyler 10 gün gibi bir süre devam etmiştir. Her defasında elektronik cihazın kayıt ettiği eğri büğrü çizgiler dikkatli bir şekilde ele alınmış ve incelenmiştir. İnceleme sonrasında şu sonuca varılmıştır. Rüya, uykunun yüzde yirmilik bir bölümünü teşkil ediyor. Bu durumda 8 (sekiz) saat uyuyan bir insanın uykusunda, iki saati ağır ve rüyasız bir şekilde geçebilmektedir. Bundan sonraki 10 dakika içerisinde kişiler rüya görebilmekte ve sonra yine bir buçuk saat sürecek olan bir ağır uyku zamanı başlayacaktır. Sonra 20 dakikalık bir rüya ve yine bir buçuk saatlik ağır uyku geliyor. Uykunun bundan sonraki kısmında ise 30 dakikalık bir rüya faslı daha bulunur. Nihayet yine uyku ve onu da uyanma takip eder.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons