Sanal Dünyadaki Kişisel Sunucunuz | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Sanal Dünyadaki Kişisel Sunucunuz

Tufan Yıldız
tarafından 7 Şubat 2016 Pazar
Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Bu, yoğun talep hallerinde geçerli olmaktadır. Yani dünya devi Google, Wikipedia veya sıklıkla kullandığınız bir web sitesi bir alan adı için birden fazla IP kullanmaktadır. Fakat daha yaygın ve daha çok tercih edilen bir sistem vardır: Virtual Hosting yani Sanal Ev Sahipliği. Virtual Hosting’in daha çok tercih edilmesinin sebebi; müşterisine sunucusu üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlamasıdır.
 

Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Bu, yoğun talep hallerinde geçerli olmaktadır. Yani dünya devi Google, Wikipedia veya sıklıkla kullandığınız bir web sitesi bir alan adı için birden fazla IP kullanmaktadır. Fakat daha yaygın ve daha çok tercih edilen bir sistem vardır: Virtual Hosting yani Sanal Ev Sahipliği. Virtual Hosting’in daha çok tercih edilmesinin sebebi; müşterisine sunucusu üzerinde daha fazla kontrol imkanı sağlamasıdır.
Gelişen teknolojinin beraberinde getirdiği çeşitli programlar, var olan alanınızı genişletirken size birçok kolaylık da sağlamaktadır. Mesela, bir bilgisayarınız var ve bu bilgisayarı sanal olarak çoğaltmak istiyorsunuz. Yani cpu, hard disk ve ram gibi kaynakların kullanılmayan bölümlerini değerlendirmek ve paylaşmak için sanal bilgisayarlar oluşturabilirsiniz. 20 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu ile her biri 2 GB ram kapasitesine sahip birer bilgisayar oluşturabilirsiniz. Tek bir makina altında birden çok sunucuya (bilgisayara) sahip olma imkanı bulabilirsiniz. Her birine istediğiniz işletim sistemini yükleyebilir, birbirinden bağımsız olarak onları açıp kapatabilir ve değişik programları aynı sunucu üzerinden çalıştırabilirsiniz. Bir bilgisayarın içerisindeki birden fazla bilgisayar, sizin için elektrik, yer, kurulum ve bakım açısından da tasarruf sağlar. Bu işlemleri ise Virtual Hosting’in bir parçası olan ve VPS adı verilen Virtual Private Server yani Sanal Kişisel Sunucu veya Paylaşımlı Özel Sunucu ile elde edebilirsiniz. VPS sunucuların kontrol panelleri ve kendilerine ait kapasiteleri vardır.
VPS sunucusunun; performans, özelleştirme, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve bağımsızlık gibi size sağladığı avantajlar vardır. İnternet sitenizde yayınlanmasını istediğiniz sayfaların, dokümanların veya resimlerin, internet kullanıcıları tarafından erişilebileceği bir bilgisayarda tutulması gerekir. Web sitelerini ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu denirken, bu veri saklama ve yayınlama işine de “web hosting” veya barındırma hizmeti denir. Klasik barındırma hizmetlerinde bilgisayardaki bir web sitesi sunucu kaynaklarını hızla tüketebilir. Bu yüzden siteniz yavaşlayabilir ya da tamamen kapanabilir. Fakat bir VPS sunucusuna sahip olursanız, bu sorundan etkilenmezsiniz. Yani VPS sunucularında, site yavaşlama veya kapanma durumlar engellenmiş ve diğer sunuculardan etkilenmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, VPS sunucusunun size sağladığı performans avantajıdır.
VPS sunucu özelleştirmesi ile yapabilecekleriniz ise şunlardır: Kontrol paneli kullanarak; ne kadar belleğe ihtiyacınız olduğunu, sabit disk boyutu için kaç GB alan ayıracağınızı, hangi işletim sistemini ve hangi uygulamaları kullanacağınızı kendiniz belirleyebilirsiniz.
Ölçeklenebilirlik; VPS ile sanal sunucuların büyümeye uyumlu olduğunu anlatmaktadır. VPS sunucu kontrol avantajı ile şunları yapabilirsiniz:
– Yazılım yükleme/ kaldırma
– Sınırlı erişim sağlayan konfigürasyon dosyaları üzerinde sınırsız kontrol
– Root işlemleri yani bilgisayar programlama dilinin köklerine erişim
VPS sunucu üzerinde bütün kontrol sizdedir. Sunucu üzerinde başka bir kullanıcı ya da müşterinin ne yapacağı konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü sadece size ait olan bir sunucunuz var ve dosya erişimine sadece siz karar verebilirsiniz. Üstelik VPS, maliyet açısından da uygun bir sistemdir.
Bu sistemin “Dedicated” adı verilen gerçek sunuculardan ayrılmasının nedeni; aynı donanımı birden fazla bölümde kullanabiliyor olmanızdır. Dedicated gibi fazla performans gerektiren hosting hizmetleri karşılamaktansa, web hizmetlerinde daha düşük maliyetle sanal sunucular kullanılmaktadır. Aynı zamanda VPS sunucular talep ettiğiniz sistemi de karşılayacak değere sahiptir.
Gelişen teknolojinin sunduğu imkanlar doğrultusunda kurumsal ve bireysel müşteriler için sunucu çözümleri üreten firmamızda, hizmet kalitesini artırmak amacıyla en iyi teknolojiyi sağlayan, üst düzey markaların ürünleri kullanılmaktadır. Donanımlı ve teknik kadromuzla, sunucu ve hosting işlemleri için müşteriye özel alternatifler sunuyoruz.

www.kanijehosting.com

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons