Spotify’e telif hakkı ihlali davası | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Spotify’e telif hakkı ihlali davası

Tufan Yıldız
tarafından 30 Aralık 2015 Çarşamba
Daha önce de benzer söylentilerin odağı olan şirket, son olarak telif hakları aktivisti ve bir solist olan David Lowery tarafından eserlerinin "mekanik hakları"nın korunmadığı gerekçesiyle Kaliforniya Federal Mahkemesi'nde dava edildi.
 

Dünyanın en büyük müzik servislerinden Spotify, şu günlerde telif haklarıyla yoğun sıkıntı yaşıyor.

Daha önce de benzer söylentilerin odağı olan şirket, son olarak telif hakları aktivisti ve bir solist olan David Lowery tarafından eserlerinin “mekanik hakları”nın korunmadığı gerekçesiyle Kaliforniya Federal Mahkemesi’nde dava edildi.

Eser kopyalandığı anda eser sahibine ücret ödenmesi şartını kapsayan Mekanik eser, Spotify’nin başına bela olacak gibi gözüküyor. Milyonlarca kullanıcıya sahip olan müzik servisi, eser sahiplerine gerekli ödemelerin yapılmadığı ithamlarına maruz kaldı.

Davayı platformda bulunan tüm sanatçılar adına bir kamu davası olarak açtığını belirten Lowery, Spotify’nin en az 150 milyon dolarlık telif hakkı ihlali yaptığını savundu. Spotify henüz iddialara yönelik bir açıklama yapmazken, şirketin kurucusu Daniel Ek, “Spotify şimdiye kadar 3 milyar doların üzerinde telif hakkı ödedi” açıklaması yaptı.

Son dönemde dünyada ünlü şarkıcılarda online müzik servislerine tepkilerini arttırıyor. Taylor Swift’in bütün şarkılarını Spotify platformundan kaldırmasının ardından şimdi de Adele son albümü olan “25” için herhangi bir online müzik dinleme platformunda yayınlanmayacak demişti. Uzmanlar bu tepkilerin ardında fiziksel albüm satışlarını arttırma gayretinin olduğu görüşünde.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons