Taşınabilir Pratik Güneş Sistemi Modeli Nasıl Yapılır? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Taşınabilir Pratik Güneş Sistemi Modeli Nasıl Yapılır?

tarafından 10 Haziran 2017 Cumartesi

 

Taşınabilir Pratik Güneş Sistemi Modeli Nasıl Yapılır

Güneş Sistemi Modeli

Okulda fen projesi ödevlerimizden belki de en önemli ödevlerden birisi Güneş Sistemi’dir. İnsanoğlunun nerede yaşadığını bilmesi öğrenmesi gerekir. Aynı evimizin yolunu nasıl biliyorsak Güneş Sistemi bizim evimiz olduğu için onun hakkında her şeyi bilmemiz gerekir.

Adım 1- Okul projelerimizde yaptığımız Güneş Sistemi Modeli genelde okula götürülmek üzere tasarlanırlar. Bu yüzden oluşturacağımızı modeli kolayca taşıyabileceğimiz şekilde tasarlamamız gerekir. Çok büyük bir model taşımamızı zorlaştıracağı gibi, okula gidene kadar modelin zarar görmesini de istemeyiz. Bu nedenle çok büyük bir model oluşturmayın. Devasa bir Güneş oluşturmaya çalışmayın. Hatta bazen sadece Gezegenleri dahi yapmanız proje için yeterlidir.

Adım 2- Modelin yapımındaki en büyük sorun malzemeleri bulmak. Gezegenleri yapmak için kırtasiyelerde, hırdavatçılarda veya hediyelik eşya satan mağazalarda malzemeler bulunabilir. Plastik köpükten (strafor) yapılmış topları, eğer delinebiliyorlarsa yılbaşı süslerini veya oyun hamurlarını kullanabilirsiniz. Fakat model için en çok kullanılan malzeme top şeklinde yapılmış strafor köpüklerdir. Bu topların internetten satışı da yapılmaktadır. Ödev için zamanınız varsa sipariş verebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken mutlaka farklı boyutlarda topların bulunmasıdır. İnternetten satışı yapılan köpükler uygun fiyatlıdırlar bu sayede birkaç farklı boyuttan top siparişi verebilirsiniz. Güneşle birlikte 9 adet topa ihtiyacımız var toplardan birine zarar gelmesi durumunda yedeklerinin de olması avantaj sağlar.

Adım 3- 15 cm boyutunda topu Güneş olarak kabul edersek 10 cm toplarla Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ü, 5 cm toplarla da Dünya, Mars, Venüs ve Merkür’ü oluşturabiliriz. Eğer bulabiliyorsanız, 3 cm bir topla Merkür daha iyi olacaktır. Ayrıca 11 veya 12 cm toplarla Jüpiter’i diğer gezegenlerden ayırabilirsiniz.

Adım 4- Modelin yapımında kullanılacak diğer malzemeler arasında,

Düz strafor (Satürn halkaları için kullanılacak)Sarı, turuncu, koyu-mavi, mavi-yeşil, koyu mavi, açık mavi, kırmızı ve siyah renklerde akrilik veya guaj boya.İnce bir tahta (gezegenleri ip ile asmak için)Siyah ip veya telÇay kaşığıYapıştırıcıMakas, tırtıklı bıçak (çocukların kullanmaması gerekir), kalın boya fırçası, pergel vb.

Adım 5- İlk olarak Satürn’ün halkasını yapalım. Bunun için kullanacağınız topun çapını bilmeniz gerekiyor. Eğer 10cm çapında bir top kullanıyorsanız. Pergelle 10 cm çapında bir daireyi strafor üzerine çizin, daha sonra straforun üzerine çizdiğiniz bu halkanın dışına pergelinizle 12 cm çapında bir halka daha çizin, bu sayede halka şeklinde 2cm kalınlığında ve toplarınızdan birinin üzerine yerleştirebileceğiniz bir halkanız olur. Halkayı 10 cm çaplı topun üzerine yapıştırıcı ile tutturun.

Adım 6- Gezegenleri Güneş’i sarı, Merkür’ü turuncu, Venüs’ü mavi – yeşil karışımı, Dünya’yı mavi Mars’ı Kırmızı, Jüpiter’i turuncu, Satürn’ü sarı halkasını turuncu, Uranüs ve Neptün’ü ise açık mavi ve koyu mavi olarak boyayabilirsiniz. Unutmayın kullandığımız renklerden sadece bazıları gezegenlerin gerçek renklerini temsil ediyorlar. Gezegenleri asacağımız tahta çubuğı ise siyaha boyayınız.

Adım 7- Kullanacağınız ipleri veya telleri her bir gezegen için bir öncekinden bir miktar daha uzun olacak şekilde kesin, bu sayede gezegenleri birbirlerinden farklı uzunluklarda tahta bloğun üstüne asabilirsiniz. İpleri straforun üstüne yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz. İpleri diğer uçtan da tahta bloğa bağlayabilirsiniz. Her gezegenin üstüne isimlerini yazarak daha güzel bir görüntü de sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons