Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız

tarafından 23 Ekim 2016 Pazar

 

Telefonunuz Suya Düşerse Ne Yapmalısınız

Telefonlarımız günde neredeyse 2-3 defa tehlikeye girebiliyor. Yere düşüp kırılması, suya düşüp sistemlerin yanması, üzerine oturmamız gibi etmenler insanlarımızı zora sokabiliyor. Telefonlarınızın yere düşüp kırılmaması için, ekrana kırılmaz cam taktırabilirsiniz. Kırılmaz cam, sadece ön camı korurken arka kapak için yapılabilecek tek şey, telefona tamamen kılıf takmaktır. Bu uygulamaları yaptıktan sonra telefonumuz yere düştüğünde kolay kolay kırılamayacak. Peki ya telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız? Telefonun suya düşmesiyle, telefona bakışımız değişiyor. Artık o telefonu kullanamayacağız gibi bir hissin oluşması, gayet normal. Genellikle suya düşen telefonların iç devreleri suyla temas kurduğu için yanabiliyor ve tüm sistem departmanını çökertiyor.

Telefonunuz suya düşerse ne yapmalısınız,  telefonumuzu olabildiğince hızlı bir şekilde suyun içerisinden çıkarmak zorundayız. Son çıkan telefon serilerine baktığımızda, kullanıcılar bu konuda sıkıntı yaşamasınlar diye suya dayanıklı cihazlar düşünülmüş. Özellikle su dolu kapların içerisinde test edilen bu telefonlar, kullanıcılara biraz olsun rahatlık hissi verebiliyor. Telefonumuz suya dayanıklı veya korumalı değilse, telefonu düştüğü suyun içinden hemen almalıyız. Sistem devrelerinin yanıp yanmadığını, telefonu hafif koklayarak anlayabiliriz. Eğer yanık kokusuna benzer bir kokuyla karşılaştırsanız bir teknik servise göstermenizde fayda var. Sudan çıkarılan telefonda yanık kokusu ve benzeri bir koku yoksa, telefonu kurtarmak sizin elinizde olacaktır. Telefonun içerisine su kaçtığından elinizle kurulasanız bile sonradan oluşacak nem, saatler sonra telefonunuzun tehlikeye düşmesini tetikleyebilir.

Peki Sudan Çıkardığımız Telefonu Ne Yapmalıyız? Sudan çıkarılan telefon, hızlıca mutfağa götürülmeli. Mutfaktan olabildiğince pirinç ve kırmızı mercimek almalıyız. İkisini de ayrı ayrı kaplara dolduracağız ve telefonu bataryasına kadar sökeceğiz. Sim kart, hafıza kartı ve batarya dahil telefonu sökebildiğimiz kadar sökmek zorundayız. Telefonumuzun tüm parçalarını çıkardıktan sonra sırasıyla, önce pirinç içerisine sonra da kırmızı mercimek içerisine bırakmalıyız. Pirinç ve mercimek kap içerisinde ne kadar çok olursa, o kadar su emilir ve nem oranı azalır. Telefon parçalarını yaklaşık 15 dakika pirinç içerisinde beklettikten sonra, parçaları 15 dakika da kırmızı mercimek içerisine yatırmamız gerekecek. Parçaları mercimek ve pirinç’e yatırmadan önce, kaba şekilde içerisindeki suyu silkelemeli, kuru bir peçete yardımıyla kaba suyunu almalıyız.

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra, telefonun tamamen kuru hale geldiğinden emin olunmalı. Telefon tamamen kuru hale geldiyse ve nem tehlikesi yoksa, parçalar takılarak kullanılmaya devam edilebilir. Telefonun suya düşme sorunları hayli arttığı için, son zamanlarda görücüye çıkan akıllı telefonlar suya dayanıklı hale getirilmiş. Bu dayanıklılık ile üretilen telefonlar, videolar eşliğinde test edilmiş ve saatlerce suda bekletilmiş. Suya düşen telefonun eski model olması, o cihazın kurtulma olasılığını arttırmaktadır. Eski tip telefonlarda suya düşme problemi kolaylıkla çözülebilse de, yeni nesil akıllı telefonlarda iş zorlaşabiliyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons