Televizyonların Çocuklar Üzerindeki etkileri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Televizyonların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

tarafından 2 Eylül 2016 Cuma

 

Televizyonların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

 

televizyonlarin-cocuklar-uzerindeki-etkileri

Günümüzde hemen tüm çocukların ve ailelerin zamanlarının büyük bir bölümü televizyon karşısında geçirilmektedir. Birçok evde mutfak da dahil olmak üzere her odada bir televizyon bulunuyor ve herkes başka bir odada istediği programı izlemeye çekilmektedir. Farklı şeylerle meşgul olunsa bile televizyon devamlı açık tutuluyor. Televizyonların çocuklar üzerindeki etkisi ise oldukça fazladır. Çocukların gelişme zamanında dizi ve çizgi filmlerle kısacası televizyonlarla çok fazla etkileşim halinde olunmaması gerekmektedir.

Anne-Baba Olarak Yapmanız Gereken Unsurlar

Çocuklarınızın televizyonda seyrettiklerinden haberlerinizin olması, genellikle onlarla birlikte oturup aynı programları seyretmemiz ve izledikleri hakkında konuşmanız gerekmektedir.Anne-baba olarak yapmanız gereken unsurlara dikkat etmelisiniz. Seyredecekleri dizile konusunda seçici olmalarını,art arda devam edilen çizgi filmlerin tamamını seyretmek yerine gerçekten sevdiklerini veya ilgi duyduklarını belirmesi için yönlendirmelisiniz. İzlemek istediği program bittiğinde televizyonun kapatıp farklı bir faaliyete ondan sonra başlaması için onları yöneltmelisiniz. Özellikle yemek yerken veya oyun oynarken televizyonu kapalı tutmalısınız.

Uzun Süre Televizyon İzlemenin Zararı

Televizyon başında geçirilen uzun zamanlar aile içi sosyal izolasyona, şiddet eğilimine, çocuğun anne babadan görmesi gereken ilgi ve sevginin azalmasına, anne baba ile ilişkilerin bozulmasına, sorumlulukların yerine getirilmesinde aksaklıklara, dikkat süresinde kısalmaya engellenmesine bireyselliğin pekişmesine sebep olmaktadır. Uzun süre televizyon izlemenin zararından diğeri ise dikkat problemi okul çağındaki çocuklar arasında gittikçe yaygınlaşmaktadır. Yapılan araştırmalarda fazla televizyon izlemenin çocukların dikkat sürelerini kısalttığı gözlemlenmiştir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons