Ubuntu Mobil Resmen Duyuruldu | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Ubuntu Mobil Resmen Duyuruldu

Can Devecioğlu
tarafından 3 Ocak 2013 Perşembe

 

Geçtiğimiz günlerde Ubuntu Geri Sayımı Başlattı başlıklı yazımızda sizlere bahsettiğimiz Ubuntu’nun mobil versiyonu resmen duyuruldu. Bir süredir beklenilen bu gelişme, gecikme olmadan Ubuntu’nun resmi internet sitesinde yerini aldı. Ubuntu’nun anasayfasında yayınlanan videoda Ubuntu’nun kurucusu Mark Shuttleworth, Ubuntu’nun mobil versiyonunu gerçek görüntülerle doğrulayarak genel hatlarıyla özelliklerinden bahsetti. Video aşağıda yer alıyor. Oldukça uzun olsa da Ubuntu’nun mobil versiyonu hakkında ihtiyaç duyabilecek tüm bilgilere videoda yer veriliyor. Şu an geliştiricilere açık olan bu yeni mobil işletim sistemi CES 2013’te resmen duyurulacak. Bu yıl piyasaya çıkacak olan bir diğer işletim olan BlackBerry 10 ile beraber, mobil pazar giderek kızışacak gibi görünüyor.

Videoda bir çok işlem yapılırken görüntülenen Ubuntu for Android, arayüzünün şıklığı ile fazlasıyla dikkat çekiyor. İddialı özelliklerle gelen mobil Ubuntu işletim sisteminin en önemli özelliklerinden bir tanesi ise kilit ekranının olmaması. Shuttleworth’un söylediğine göre gerçek “Home Screen” yani ana ekran deneyimini herhangi bir kilit olmadan sunan Ubuntu’nun iki versiyonu olacak. İlki tüm çift çekirdekli akıllı telefonlarda çalışan sürümü, ikincisi ise USB kablo aracılığı ile tam bir Ubuntu bilgisayara dönüşebilen ve 4 çekirdekli işlemciye sahip akıllı telefonlar için olan sürüm.

Daha şimdiden Facebook, Twitter ve Gmail gibi popüler hizmetler için uygulamaları hazırlanan Ubuntu mobilde tüm mesajlar tek bir sekme altından görüntüleniyor. Yani farklı hizmetlerin mesajlar servisi için uygulamayı açmanız gerekmeden telefon numaranıza gelen mesajlarla alt alta görüntüleyebilmektesiniz.

Videoda Ubuntu mobil Galaxy Nexus cihazla çalıştırılıyor. İşletim sisteminin herhangi bir tuş gereksinimi yok. Yani bu anlamda Android 4 ile benzeşiyor.

Son olarak ise işletim sistemi tıpkı Ubuntu’nun mobil versiyonu gibi geliştirmelere açık olacağı ise, mobil pazarda önemli bir oyuncu haline geleceğinin göstergesi.


Toplam 1 Yorum Var

  1. […] kod adı ile tanıtım yaptığı en yeni ve iddialı mobil işletim sistemini sizlerle Ubuntu Mobil Resmen Duyuruldu haberimizde paylaşmıştık. Ubuntu firmasının açıklamasına göre işletim sistemi ilk olarak […]

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons