VPN programı kullanmak gerekli mi- Dikkat etmeniz gereken noktalar! | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

VPN programı kullanmak gerekli mi- Dikkat etmeniz gereken noktalar!

tarafından 4 Ağustos 2017 Cuma

 

Evinizde kullandığınız modem eğer özel güvenlik sistemine sahipse ve sadece sizin tarafınzıdan kullanılıyorsa, VPN programı kullanmanıza gerek yok. Ancak, bu konuda dikkat etmemiz gereken bazı önemli noktalar bulunmakta. Bunlara yakından bakacak ve biraz da sizleri aydınlatacak olursak, sorunun cevabını farklı bir şekilde aktarmam gerekiyor.

 

VPN programı; diğer bir deyişle Sanal Özel sunucular bilgisayarınız ve dışarı çıkan tüm internet verilerini şifreleyen bir sisteme sahip. Yani kullanım sırasında tüm veriler bu sistem tarafından özel olarak, belirli protokollerle şifreleniyor ve başkaları bu verileri göremiyor.

 

VPN ve Şifreleme

 

Üzerindeki barda HTTPS olmayan bir siteye girdiğinizi farz edelim. Bu işlemler şu şekilde gerçekleşiyor. Siz güvensiz siteye sorgu gönderiyorsunuz, iletişim şifrelenmiyor ve bilgisayarınıza dönüyor. Bu süreç içerisinde güvensiz bağlantıda siz ne görüyorsanız, kullandığınız internete erişimi olan diğer kişiler de nerelere girip, neler yaptığınızı rahat bir şekilde görebilir.

 

Güvenli ve güvensiz internet konusunda kafası karışanlar buradaki https ve http karşılaştırmasını okuyabilirler.

 

Bunun en kötü örneğini verecek olursak Wi-fi kullandığınız bir ortamda şifreleme yoksa, bilgisayarı ile başka köşede oturan birisi sizin tüm yazışmalarınızı ve veri giriş çıkışını okuyabilir.

 

Durumu farklı bir nokta ile açıklayacak olursak; eğer ki şifrelenmiş bir siteye girerseniz, https ile başlayan sitelerde verileriniz gizlenecektir. Sizi hacklemek isteyen kişi içerikleri göremez ancak bir veri alış verişi olduğunu görebilir. Örneğin banka bilgilerinizi göremez ancak bankada iş yaptığınız belli olacaktır.

 

Bu durumda VPN tam bir aracı görevi görmekte. Öncelikle VPN programına bağlanırsınız ve kendi özel bağlantınız şifrelenir. Bu sayede özel şifreleme + şifrelenmiş güvenli ya da güvensiz sitelerde yaptığını şeyler takip edilemez.

 

Diğer bir deyişle sizi hacklemek isteyen kişiler ne sizin girdiğiniz siteleri ne de ne iş yaptığınızı görebilir. Ancak bağlantı konusunda biraz hız sorunu yaşayabilirsiniz. Yine de yüksek performanslı ve en hızlı vpn programlarını buraya bakarak kontrol edebilir ve hız sorunundan kurtulabilirsiniz.

 

VPN yararları hakkında

 

Yukarıdaki durumda VPN kullanımının neden önemli olduğunu gördük. Özellikle wifi paylaşım noktalarında kendizini hackerlardan korumak istiyor ve bilgilerinizin kötü kişilerin eline geçmesini engellemek istiyorsanız, VPN programı kullanmak gerekli olacaktır.

 

Öte yandan ev ortamında da VPN kullanmak bir bakıma mantıklı olacaktır. Size internet hizmeti sağlan kişi tüm veri giriş çıkışını takip edebilir. Bu ev arkadaşınız, ev sahibiniz vs olabilir. Hiç bark etmez. Ayrıca bağlantı türünün wireless ya da kablolu olması da bir şey değiştirmez.

 

Şu aklınızda bulunsun. İnternet sağlayıcınız her zaman internet aktivitelerinizi görebilir. Örneğin: bir oteldesiniz, ya da yurt ortamındasınız ve girilmemesi gereken bir siteye girdiğinizde bu internet sağlayıcınız tarafından direkt olarak denetlenebiliyor. VPN tarafından sunulan şifreleme sistemi ile bu engelleri ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Farklı bir senaryo sunmak gerekirse…

 

Bulunduğunuz noktalarda engellemeler mevcut. Bu tamamen lokasyon bazlı bir engelleme ve aşmamız gerekiyor. Örneğin Türkiye’de engellei siteler var ve bu sitelere erişmek istiyorsunuz. VPN programı sayesinde farklı bir ülkeye bağlanabilir ve IP adresinizi değiştirip, saklayabilirsiniz.

 

Böyle bir durumda internet sitesine giriş sizin tarafınızdan değiş VPN sağlayısı tarafından gerçekleştiği için kısıtlamaları da aradan çıkarmış oluyoruz. Ancak şunu da unutmayın video izleme konusunda yavaşlık sorunları yaşayabilirsiniz.

 

Genel olarak yukarıdaki durumları göz önünde bulundurunca eğer ki evdeki modeminiz güvenliyse ev ortında VPN kullanmanıza gerek yok. Öte yandan dışarıda ya da güvenmediğiniz bir yerde VPN kullanmak zorunlu görünüyor. Kimsenin hangi siteye girdiğimizi vs… görmesini istemeyiz değil mi?

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons