Yapı Kullanım İzni – İskan | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Yapı Kullanım İzni – İskan

tarafından 29 Haziran 2017 Perşembe

 

Yapının tamamı ya da tamamlanan kısmının kullanılabilmesi için inşaat ruhsatını veren belediye ya da valilikten yapı kullanım belgesi (iskan) alınması zorunludur. Yapı sahibinin başvurusu üzerine belediye ya da valilik, yapının, verilen inşaat ruhsatına ve genel mevzuata uygun olarak tamamlanıp tamamlanmadığını tespit eder. Örneğin yapıda kullanılan malzemenin Türk Standartları Enstitüsü standartlarına uygun olup olmadığını belirler.

 

Yapıda herhangi bir eksik bulunmayıp yasal mevzuata uygun olarak yapıldığının tespiti durumunda 30 gün içerisinde yapı kullanma izin belgesi (iskan belgesi) düzenlenir. Aksi halde eksikliklerin giderilmesi istenir. Bu eksiklikleri tespit ve giderilmesi için uzman avukata danışmalı ve işinizi garantiye alıp yapmalısınız. Eksikliklerin giderilmesi ile aynı süreç tekrarlanır. Eksiklikleri giderildiği tespit edilirse yapı kullanma izin belgesi (iskan belgesi) düzenlenir ve ilgililere (yapı sahibi, müteahhit, proje mimarı, yapı denetim mesulü vs.) birer sureti verilir.

 

Yapının kısmen kullanılabilen kısımlarına yapı kullanma izni düzenlenebilmesi için, bu bölümlere hizmet veren ortak kullanım alanlarının tamamlanmış ve kullanılabilir olması zorunludur.

 

İlgili idarece yapı kullanma izin belgesi düzenlenmeden önce tapu kaydında cins değişikliği yaptırılması zorunludur.

 

Yapı kullanma izninin verildiği tarih, yapının tamamlandığı tarihtir. Hukuk bürosu avukatlarının da üzerinde durduğu 5 yıllık ruhsat süresi içinde yapı kullanma izninin düzenlenmesi gerekir. Kullanma izni verilmeyen ve alınmayan yapılar elektrik, su, kanalizasyon, haberleşme ve benzeri hizmetlerden ve tesislerden yararlanamazlar. Bu hizmetlerden yararlanılması durumunda hizmeti veren idare sorumludur. Kısmi yapı kullanma iznine bağlanan yapının yalnızca bu bölümleri bu hizmetlerden yararlandırılır. Avukat danışma hattı telefonlarından bu konuyla ilgili daha çok detay alabilirsiniz.

 

Yapı kullanma izni (iskan belgesi), bir yapının veya yapımının tamamlanmış olduğunun yasal kanıtıdır. Bir yapının bittiği tarih, yapı kullanma izninin alındığı tarihtir. Kullanma izni alınmakla, yapıda yaşayacak olanlar için belediye hizmet ve tesislerinden yararlanma olanağı doğar. İmar planında konut alanında kalan taşınmaz üzerinde yapı yaptırmak için belediye veya valilikten izin alınmışsa ve yapı izne uygun olarak tamamlanmışsa ve yeniden başvuru üzerine kendisine yapı kullanma izni verilmişse, hata, hile ve kendisine yüklenebilecek bir kusuru olmayan yapı sahibinin, yapının o tarihe kadar yürürlükte olan imar planına uygun olarak yapılmak suretiyle kullanılabilir duruma gelen yapı üzerinde, kazanılmış hakkı doğar. Bu nedenle, imar planına uygun olarak yapılan ve biten yapıya ait yapı kullanma belgesi, taşınmazda konut yapımına izin veren ruhsatın dayanağı olan plan değişikliğinin iptal edildiği gerekçesiyle iptal edilemez. Tabiki daha detaylı bir bilgileri uzmanı bir avukata sorarak öğrenebilirsiniz.

https://vegahukuk.com/

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons