Yazılım Geliştirme Aşamaları | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Yazılım Geliştirme Aşamaları

tarafından 4 Mart 2016 Cuma

 

Yazılım Geliştirme Aşamaları

Yazılım geliştirme aşamaları bir yazılım projesinin başarılı bir uygulama olup olmayacağını belirleyen en temel süreçlerdir. İyi bir planlama ve ardından sağlıklı bir yazılımsüreç yönetimi ile pekâlâ çok iyi sonuçlar elde edilebilir. Yazılım geliştirme aşamaları 4 ana süreçten oluşur. Bunlar;

  1. Projenin Analiz Edilmesi

Yazılım projesinin ilk aşamasını proje analizi oluşturur. Projenin omurgasını oluşturacak modüller, projenin ihtiyacı olan yazılım ve donanım ürünleri, amaç ve hedefler hep bu aşamada belirlenir.  Projenin bu aşamasında zaman yönetimi de planlanarak bu sürenin dışına çıkmadan projenin bitirilmesine çalışılır.

  1. Tasarım Planlaması

Proje analiz edildiğine göre artık tasarım planlamasına geçilebilir. Bu aşamada projenin masaüstü veya mobil tabanlı olmasına bağlı olaraktasarım planlamasıgerçekleştirilir. Arayüz çalışmaları yapılırken HTML kurallarına uygun olarak yapılmalıdır. Tasarım planlamalarıyapılırken kullanıcıların kolaylıkla zorlanmadan kullanabilecekleri tasarımlar yaratmak önemlidir. Bu konuda genellikle en fazla 3 tık ile bir ziyaretçinin istediği sayfaya gidebilmesi hedeflenir.

  1. Kodlama Aşaması

Kodlama yapılırken dikkat edilecek en önemli husus sonradan yapılabilecek değişikliklere imkân sağlayan bir kodlama yapısı inşa edilmesidir. Kodlama aşamasında modüllerin hızlı bir şekilde çalışmasının sağlanması için aşırı sorgudan kaçınılması gerekir.

  1. Test Aşaması

Sistemin düzgün olarak işleyip işlemediği, başlangıçtaki amaç ve hedeflere uygun olarak çalışıp çalışmadığı yazılımın test aşaması içinde değerlendirilir. Yazılım sistemlerindeki açıklıklar bu aşamada kapatılır.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons