ZEMİN TEMİZLİK MAKİNALARI İLE TEMİZLENEBİLECEK ZEMİNLER | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

ZEMİN TEMİZLİK MAKİNALARI İLE TEMİZLENEBİLECEK ZEMİNLER

tarafından 1 Ekim 2017 Pazar

 

Önceki yazılarımızda zemin temizlik makinalarının çeşitleri, zemin temizlik makinalarını kullanımı ve bakımı sırasında dikkat edilecek hususlar ve profesyonel elektrik süpürgeleri dünyada ve Türkiye’de üretimini anlatmaya çalışmış ve temizlik profesyonellerine ve tüketicilere zemin temizlik makinaları seçiminde yol gösterme gayreti içerisinde olmuştuk.

Bundan sonraki yazılarımızda ise zemin temizlik makinaları konusunda daha spesifik konularda bilgi vereceğiz. Bugüne kadar zemin temizlik makinaları konusunda genel bilgiler verdiğimize göre artık daha detaya inmenin zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Bugünkü yazımızda zemin temizlik makinaları ile hangi zeminlerin temizlenebileceğine bakacağız. Bir anlamda zemin temizlik makinaları ile hangi zeminlerin temizlenebileceğine bakarken aslında hangi zeminlerin temizlenmeyeceğini de irdelemiş olacağız. Aynı zamanda hangi zemin temizlik makinası ile hangi zeminlerin temizleneceğine de değineceğiz.

Öncelikle hangi zeminleri temizleyebileceğimize bakalım. Zemin temizlik makinaları düz zeminlerin temizlenmesi için üretilmiştir. Suyun temas etmesinin zararlı olmadığı her türlü düz zemin, zemin temizlik makinalarının çalışması için müsaittir denilebilir. Bu anlamda zemin temizlik makinalarının çalışabileceği zeminlerden ilk akla gelenler arasında beton, seramik, mermer, granit, fayans, cam, epoksi sayılabilir.

Zemin temizlik makinalarının çalışamayacağı zeminleri de sayalım. Zarar görmüş, aşırı pütürlü hale gelmiş beton, sudan etkilenebilecek ahşap, parke zeminler, büyük gözenekli yüzeyler, halı vb. fırçanın çalışmasını engelleyebilecek yüzeyler zemin temizlik makinaları çalışması için uygun değildir.

Halı gibi zeminlerde zemin temizlik makinaları kullanmak birçok probleme sebep olacaktır. Öncelikle zemin temizlik makinalarının motor yapısı fırçayı halı havları arasında döndürmeye müsait değildir. Eğer zemin temizlik makinaları halı üzerinde çalıştırılırsa muhtemelen kısa bir süre içerisinde zemin temizlik makinasının motoru yanacaktır. Aynı zamanda zemin temizlik makinalarının sıyırıcı mekanizması da halıda çalışmaya müsait değildir. Halıda çalıştırılacak zemin temizlik makinasının sıyırıcı zemin temizlik makinasının hareket etmesini engelleyecektir. Dolayısıyla zemin temizlik makinaları kesinlikle halı ve benzeri zeminlerde çalıştırılmaya müsait değildir.

Sert zemin olmakla birlikte çok pütürlü zeminlerde de zemin temizlik makinaları çalıştırılmamalıdır. Böyle bir zeminde çalıştırılacak zemin temizlik makinalarında muhtemelen mekanik arızalar çoğalacaktır. Ancak bundan önce zemin temizlik makinası çalıştırılırken zemine verilen su pütürlü zeminden toplanamayacaktır. Çünkü zemin temizlik makinalarının sıyırıcıları düz zemine göre üretilmiştir. Ayrıca kauçuktan yapılan sıyırıcı lastikleri pütürlü zeminlerde hemen aşınacaktır.

Büyük gözeneklerin olduğu zeminlerde çalıştırılan profesyonel elektrik süpürgeleri karşılaşılabilecek tek muhtemel sorun zeminden suyun toplanamaması olacaktır. Çünkü sınırlı bir vakum gücü ile geniş bir alana yayılmış su gibi nispeten ağır bir materyalin zemin temizlik makinası ile toparlanması mümkün olmayacaktır. Zemin temizlik makinalarının sıyırıcı mekanizması böyle bir amaca hizmet etmeye müsait değildir.

Ahşap zeminlerde zemin temizlik makinaları kullanmakla ilgili ise buraya kadar saydığımız teknik problemlerle karşılaşmazsınız. Yani zemin temizlik makinası zarar görmez ya da suyu yerde bırakmaz. Ancak kısa bir süre de olsa zemin temizlik makinaları çalışırken su yerde kalır. Ayrıca zemin temizlik makinalarının zemine bıraktığı her su toparlanamayabilir. Özellikle köşelerde ve dönüşlerde yerde kısıtlı da olsa bir su kalabilir. Böylesi bir durumda zemin temizlik makinası ahşap zemine zarar verebilir. Böylesi bir durumdan kaçınmak için mutlaka zemin üreticiniz ile görüşüp zeminin suya dayanıklılığı konusunda bilgi alıp zemin temizlik makinasının kullanılmaya müsait olup olmadığına karar verilmelidir.

Bunun haricinde eğer zemin düzse, sudan zarar görmeyecekse, uygun kimyasal kullanılıyorsa, uygun mekanik temas temin ediliyorsa zemin temizlik makinaları her türlü zeminde güvenle kullanılabilir. Zemin temizlik makinaları.

 

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons