Genel Anlamda Teknolojinin Kazandırdıkları ve Kaybettirdikleri | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Genel Anlamda Teknolojinin Kazandırdıkları ve Kaybettirdikleri

tarafından 5 Eylül 2016 Pazartesi

 

Genel Anlamda Teknolojinin Kazandırdıkları ve Kaybettirdikleri

 

genel-anlamda-teknolojinin-kazandirdiklari-kaybettirdikleri

Tümüyle teknoloji ile iç içe yaşamak ve ona ayak uydurmak illa ki muhal bir durum. Teknoloji idealist ve devletçi gayelerden Kapitalist gayelere yaklaştıkça beraberinde israfı ve ihtiyaç dahilinde olmayan çoğu şeyi zaruret haline getirmesiyle ve bu teknolojinin yaygınlaşmasını ve göreneği körüklemesiyle zararlı boyutlara ulaşmış oluyor. Bütçe ve imkanlarımızı zorlayarak elde ettiğimiz çoğu teknolojik ürünün, örneğin akıllı cep telefonlarının yüzden bir özelliğini bile kullanmamaktayız. Dahası her seferinde çıkan bir üst versiyonu almak hususunda birbirimizle yarış içerisindeyiz. Teknolojinin geldiği nokta, ulusal devletlerin soğuk savaş açısından da birbirlerine göz dağı verdiği bir konumda. Teknoloji ihraç eden devletlerin ekonomisi hızla büyürken ikinci ve üçüncü dünya devletleri bunun karşısındaki ithalat larıyla bir bakıma dışa bağımlı konuma gelmiş durumda.

İlk zamanlar sadelik ve sağlamlık esasına dayalı ömürlük elektronik eşyaların yerini adeta moda şeklinde değişen ve geliştirilen cihazlar almış durumda. Üstelik bunlar çok narin, hassas ve bozulma imkanları çok yüksek. Eğer siz, bir işe talip olsanız ; yapabileceğinizin en iyisini yapıp ve en başarılı işinizi çıkarıp bir şeyler üretseniz ardından Eseriniz öyle olsa ki uzun yıllar bozulmasa, arıza vermese kazancınız bir defaya mahsus olacak ve siz ondan daha mükemmelini ortaya koymadıkça tekrar kazanmaya baş layamayacaksınız. Aynen bu misaldeki gibi teknoloji ihraç eden firmalar ve şirketler adeta bir robotun parçalarını peyderpey ekleyip yeniden bir şey üretmiş gibi satar konumlarıyla devamlı kazanç amacındalar. Zaten en iyisini üretseler bir daha alıcı bulamayacakları kesin. Üretime özel şirketlerin yanında kamu yararı güden devletlerin katılması ve bu geniş yelpazeye yayılan gözü dönmüş maddi kazançtan başka amacı olmayan şirketlere karşı vatandaşlarını rahatlatılması için bir gerekliliktir. Bu yolla hem kalkınma hem de teknolojik cihazlarda fiyatların aşağıya çekilmesini sağlamış olacaklardır.

Gelelim ülkemizde yüksek pazar payı bulunan şirketlerden iletişim hususunda bize yaşattıklarına. Telekomun ve özel iletişimin özelleştirilmesi ve devlet elinden çıkmasıyla fiyatların pahalanması ve vatandaşların sırtına binen yükün artması aynı paralellikte oldu. Devlet vatandaşı için ekmek gibi su gibi ihtiyaç olan bu yaşamsal mecburiyeti, özel şirketlerin insafına bırakıp vergiyle yetinmekte. Bu şirketler daima vatandaşa karşı tek taraflı haklılar. İmzalattıkları sözleşmeler ve aldıkları taahhütlerle kendilerini de sağlama almaktan hiç çekinmiyorlar. Teknolojiyi bize kullandırırken hep pahalılığı ve tek taraflı kazancı tercih ediyorlar. Bu haliyle devletin sopasını bu teknoloji simsarlarının tepesinde hissettirmesi en doğrusu olacak kanısındayız.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons