İntel Grafik Birimi Oluşturuyor | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

İntel Grafik Birimi Oluşturuyor

tarafından 29 Ocak 2018 Pazartesi

 

İntel Grafik Birimi Oluşturuyor

İntel Grafik Birimi Oluşturuyor başlığı altında sizlere bu konu hakkında bir çok bilgiyi açıklayıcı ve görsel olarak sitemizde sunmaktayız.

Bugün grafik kartı pazarına baktığımızda iki devin çekişmesini görürüz ancak aslında lider çok daha başka bir firma. Sayı anlamında ekran kartı pazarının lideri durumunda olan Intel şimdi bağımsızlığa yelken açıyor. Adım adım kendi grafik birimine Intel’in kendi bağımsız ekran kartlarını geliştireceği iddiaları çok eskiye dayanıyor ancak bugüne kadar elle tutulur bir sızıntı ortaya konamamıştı. Ta ki ünlü isim Raja Khoduri’yi transfer edene kadar. Radeon grubunun liderliğini ele alarak son dönemde AMD’yi yeniden rekabetin içerisine sokmayı başaran Raja, sürpriz bir kararla Intel için çalışmaya başlamıştı. Grafik teknolojileri konusunda büyük bir tecrübesi olan Raja’nın transfer olması elbette iddiaları beraberinde getirdi. İddialara göre Intel büyük transferin ardından masadaki bağımsız ekran kartı planını hayata geçirmek için kolları sıvadı. Raja’nın bizzat yöneteceği projede Arctic Sound ve Jupiter Sound adında iki mimari üzerinde çalışıldığı belirtiliyor. Kaynaklar bu mimarilerin on ikinci ve on üçüncü grafik yongası nesli olacağı belirtiliyor. Yani CannonLake mimarisi sonrasına işaret ediliyor. Bu bakımdan önümüzde daha uzun bir zaman var.

Özellikle AMD ile yapılan ortaklık sonrasında Intel’in grafik performansında çıtayı yükseltmek istediği görülmüştü. Intel işlemcilerinde kullanılan Iris grafik birimi Nvidia teknolojilerinin lisansı üzerine inşa ediliyordu. Geçen yıl Intel’in Nvidia ile olan lisans anlaşmasının bittiği biliniyor ancak patentlere halen ulaşım hakkı olduğu belirtiliyor. Bu bakımdan uzun bir süre daha Iris grafik birimlerini görmeye devam edeceğiz. Gerçekleştiği takdirde güçlü Intel grafik birimleri yavaş yavaş kendisine yer bulmaya başlayacak. Aslında Intel ve AMD ortaklığının perde gerisinde Intel’in kendi grafik birimini geliştirmek adına yapılmış önemli bir hamle olduğunu söylemek yanlış olmaz. Aynı zar üzerinde farklı yongaları birleştiren EMIB teknolojisinin olgunlaşması adına AMD ile dirsek teması kurulacak gibi gözüküyor. İstenen verim elde edildiğine ise muhtemelen ilk bağımsız Intel grafik biriminin işlemciye entegre edildiğini görebiliriz. Elbette Intel’in harici ekran kartı pazarına giriş yapması söz konusu değil. Firma yine işlemciye entegre stratejisine devam edecek.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons