4 Adımda Güvenli E-Ticaret | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

4 Adımda Güvenli E-Ticaret

Tufan Yıldız
tarafından 29 Aralık 2015 Salı
Özellikle son yıllarda e-ticaret alanındaki hızlı yükseliş “internet üzerinden alışveriş yapmak ne kadar güvenlidir?” şeklinde bir soruyu beraberinde getirdi. Yazımızda e-ticaret'te dikkat etmeniz gerekenleri 4 maddede sıraladık.
 

4 Adımda Güvenli E-Ticaret

Günümüz teknolojisi sayesinde insanların alışveriş alışkanlıkları büyük ölçüde değişmiştir. Özellikle son yıllarda e-ticaret alanındaki hızlı yükseliş “internet üzerinden alışveriş yapmak ne kadar güvenlidir?” şeklinde bir soruyu beraberinde getirdi. Bu önemli soruyu cevaplamak için alışveriş anındaki koşulları değerlendirmek büyük önem taşır. Yani nasıl Taksim Meydanı’nda paranızı elinizde sayarak gezmiyorsanız, internet üzerindeki alışverişlerinizde de bazı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunların başlıcalarını sıralamak gerekirse:

1- Güvenilir ve bilindik sitelerden alışveriş yapın
TV veya sosyal medyada ismini sıklıkla gördüğünüz alışveriş sitelerinden alışveriş yapmaya çalışın. Reklam harcamalarına bu kadar para harcayan firmalar dolandırıcı olamayacak kadar göz önündedirler.

2- SSL sertifikasına dikkat edin
Web tarayıcınızda bağlı olduğunuz web sitesinin adresinin yazdığı adres çubuğu bölümü bulunmaktadır. Genellikle siteler http:// şeklinde başlarlar. Ancak bankalar pos cihazlarını e-ticaret sitelerine verirken ssl sertifikası zorunluluğu getirir. Bu sertifika kredi kartıyla yaptığınız işlemlerin şifrelendiğini göstermektedir. Yani yaptığınız işlemler şifrelenerek kredi kartı bilgilerinizin 3. şahıslar tarafından izlenmesini engellenir. Bu sertifikaya sahip sitelerin adresleri https:// şeklinde başlar.

3- 3D security kullanın
Artık bankalar sadece kredi kartı bilgilerinizi girerek işlem yapmanıza bazı kısıtlamalar getirmiştir. Bunların başında telefonunuza sms olarak gelen tek kullanımlık şifreler gelir. 3D security adını alan bu sistem sayesinde kredi kartı bilgileriniz kopyalanmış olsa da cep telefonunuz ve ona gelen şifre olmadan işlem yapılamayacağı anlamına gelir.

4- Google’da araştırın
Çok basit gibi görünebilir ancak emin olun bir çok durumda Google Arama Motoru’nda “x firma şikayet” şeklinde yapılan aramalar daha önce yaşanmış sorunları bize göstererek alışveriş yaptığımız firmanın ne kadar güvenilir olduğunu gösterecektir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons