Bing, Pazar Payında Yandex’e Yenik Düştü | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Bing, Pazar Payında Yandex’e Yenik Düştü

Can Devecioğlu
tarafından 9 Şubat 2013 Cumartesi
Microsoft'un arama motoru hizmeti Bing, pazar payında Yandex'e yenik düştü. Rusya kaynaklı arama motoru Yandex, dünya genelinde dördüncü sıraya yerleşti.
 

Microsoft’un arama motoru servisi Bing, ülkemizdeki faaliyetlerine pek fazla önem vermese de dünya çapında yaygın olarak kullanılan arama motorlarından bir tanesiydi. Diğer yandan arama motoru sektörünün en genç oyuncusu Yandex ise yine bilindiği üzere dünyanın farklı bölgelerinde faaliyete geçen ve hızla yayılan bir arama motoru servisi. ComScore’un 2012 yılının son aylarına dair yaptığı analizde ise pazar payları açık olarak görünüyor. Arama motoru sektörüne neredeyse sıfırdan başlayan Yandex, bugün Bing’i geride bırakmış durumda.

ComScore’un yayınladığı verilere göre Google, dünya genelinde arama motorları arasında yüzde 65’lik bir paya sahip. Google’ın arkasından gelen ise Çin merkezli Baidu isimli arama motoru. Baidu’nun dünya çapındaki pazar payı yüzde 8 seviyelerinde. Üçüncü sırada ise Yahoo yüzde 5’lik pazar payı ile dikkat çekiyor. Dördüncü olarak ise Yandex yaklaşık yüzde 3’lük payı ile yer alırkan Bing sonuncu sıraya yerleşiyor. Tabii bu değerlerin dünya çapında olduğunu tekrar belirtelim. Burada bir diğer önemli nokta, arama motoru sektöründe yerelleşmenin izlerine rastlanıyor olması. Google’ın liderliğinde yıllarca süren tek arama motoru düzeni son yıllarda bölgesel arama motorlarına yerini bırakıyor gibi görünüyor. Örnek vermek gerekirse Rusya’nın hakim tek arama motoru Yandex iken, Çin’in en çok kullanılan arama motoru Baidu.


Toplam 1 Yorum Var

  1. Uğur dedi ki:

    Yandex bolgesel olarak pay arttırmaya devam ediyor. Turkiye’de ki hakimiyeti eline aldikdan sonra baska ulkelerede acilarak Google’in en disli rakibi olacak.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons