Dorkbot 1 Milyon Bilgisayara Bulaştı! Peki Dorkbot Nedir? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Dorkbot 1 Milyon Bilgisayara Bulaştı! Peki Dorkbot Nedir?

Tufan Yıldız
tarafından 23 Aralık 2015 Çarşamba
Uluslararası güvenlik teşkilatlarının işbirliği ile yürütülen operasyon çerçevesinde, "Dorkbot" ismi verilen ve bilgisayarların sistemine nüfus eden bir virüs ortaya çıkarıldı.
 

Uluslararası güvenlik teşkilatlarının işbirliği ile yürütülen operasyon çerçevesinde, “Dorkbot” ismi verilen ve bilgisayarların sistemine nüfus eden bir virüs ortaya çıkarıldı.

Europol, Interpol ve FBI’ın ortaklaşa yürüttüğü çalışmada saptanan bu virüs, dünyanın 190 ülkesinde 1 milyonu aşkın bilgisayara bulaşmış durumda. Önce Twitter ve Facebook platformlarında parola hırsızlığı yapan zararlı, sonrasında bilgisayarın bütün sistemini ele geçiriyor. Dünyanın önde gelen Antivirüs üreticilerinden Eset, bu yeni zararlı Dorkbot için bir temizleyici yayınladı.

Konuya ilişkin yorumu sorulan ESET Güvenlik Araştırmacısı Jean-Ian Boutin, “Her hafta dünyanın her bölgesinden gelen binlerce algılama ile karşı karşıyayız. İnterneti güvenli tutmak ve kullanıcılarımızı korumak için, bu botneti engelleme çabalarına teknik analizlerimizde katkıda bulunuyoruz” bilgisini paylaştı.

DORKBOT NEDİR?

Teknik adı ‘Win32/Dorkbot’ olan Dorkbot; sosyal ağlar, spam ya da çıkartılabilir bellekler aracılığıyla yayılan bir botnet. Botnet, uzaktan yönetilen ve kötü amaçlı yazılım bulaşmış çok sayıda bilgisayarın oluşturduğu ağı tanımlar. Dorkbot, bir kere makineye yüklendiğinde, güvenlik yazılımının normal operasyonlarını engellemeye ve güncelleme sunucusuna erişimi durdurmaya çalışır. Daha sonra da sistemi ele geçirmek üzere komutlarını ilgili sunucuya iletir.

DORKBOT NEYİ HEDEFLİYOR?

Facebook ve Twitter gibi popüler hizmetleri hedefleyen bir parola hırsızı olmanın yanı sıra Dorkbot aslında bilgisayarın tüm sistemini ele geçirmeye odaklanır. Sistemin denetimini ele geçirdikten kısa bir süre sonra da akrabası olan diğer bazı kötü amaçlı yazılım kodlarını yükler. ‘Win32/Kasidet-Neutino bot’ ya da ‘Win32/Lethic’ olarak bilinen bu zararlı akrabalar ile DDoS saldırıları yapılabilir ya da spam gönderimi yapılabilir.

Konuyla ilgili açıklama yapan ESET Güvenlik Araştırmacısı Jean-Ian Boutin, “Her hafta dünyanın her bölgesinden gelen binlerce algılama ile karşı karşıyayız. İnterneti güvenli tutmak ve kullanıcılarımızı korumak için, bu botneti engelleme çabalarına teknik analizlerimizde katkıda bulunuyoruz” bilgisini paylaştı.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons