İlk İnternet Sitesini Merak Ettiniz Mi? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

İlk İnternet Sitesini Merak Ettiniz Mi?

Tufan Yıldız
tarafından 22 Aralık 2015 Salı
Telefonda, tablette, bilgisayarda hatta televizyonda bile kullandığımız internetin mucidi kim merak ettiniz mi? İlk web sitesinin sahibi bilim insanı Tim Berners Lee ve ilk internet sitesi.
 

İnternet artık hemen hemen her eve girmiş durumda. 20 yaş altı gençler belki internetin eline doğduğu için değerini bilemiyor olabilir. Ancak kısıtlı imkanlara sahip olunan zamanlarda, özellikle disket ile çalışan bilgisayarda oynadığım oyunun keyfini, şuan gerçek üstü görüntülü oyunlardan dahi alamıyorum. Bundan daha eskisi de var tabii ki.

 

İnternet’in mucidi kimine göre Tim Berners Lee olmasa da, aslında modern internetin mucidi diyebiliriz. Bilim adamı olarak çalıştığı CERN’de, bilim insanlarının birbirleriyle rahat iletişim kurması için geliştirdiği ve “World Wide Web” adını verdiği ağ, internetin miladına şekil verecek bir projeydi. İlk internet sitesini bünyesinde bulunduğu CERN için hazırlayan Lee, sitede web’in nasıl kullanacağını anlatıyordu.

 

Günümüzde 3 milyar nüfusunu aşmış olan internet kullanıcılarının tek tık ile dünyayı önüne getirmesinin, 1990 yılında bu dahinin ürünü olduğunu çoğu kişi bilmez eminiz ki. Tim Berners Lee’nin açtığı yolda yürüyenler, şuan dünyanın en büyük şirketleri konumuna ulaşmış durumdalar. İyi kötü internet ile tanıştığımızda ilk rastladığımız site olan Yahoo’nun bile 1996 yılında kurulduğunu düşünürsek, bu büyük mucide çok şey borçluyuz. İrili ufaklı web çalışmalarına devam eden Lee, paragöz biri olmadığından olsa gerek, bu güzide ismini büyük web çalışmalarının lansmanında kullanmıyor.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons