İlk Web Sitesi Hangisidir, İlk Web Sitesi Açılalı Kaç Sene Oldu? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

İlk Web Sitesi Hangisidir, İlk Web Sitesi Açılalı Kaç Sene Oldu?

Tufan Yıldız
tarafından 22 Aralık 2015 Salı
İnternet kurulduğu ilk yıllardan günümüze dek büyük bir gelişim kaydetti ve tüm dünyayı sarmayı başaran bir ağ haline büründü. Peki, bu sistemin başlangıcı olan ilk web sitesi hangisidir?
 

İlk Web Sitesi Hangisidir, İlk Web Sitesi Açılalı Kaç Sene Oldu?

İnternet kurulduğu ilk yıllardan günümüze dek büyük bir gelişim kaydetti ve tüm dünyayı sarmayı başaran bir ağ haline büründü. Peki, bu sistemin başlangıcı olan ilk web sitesi hangisidir? İlk web sitesi kaç yaşına girdi? İlk web sitesini kim kurdu? Merak edilen konularla ilgili tün detaylar haberimiz içerisinde yer alıyor.

Tam olarak 25 yıl önce açılan ilk web sitesi yani World Wide Web, Tim Berners-Lee tarafından açıldı. Elbette o dönemde açıldığı andan itibaren kısa süre içerisinde gündeme oturan, herkesin erişim imkanı olduğu bir web sayfası değildi. Tam aksine CERN’de 20 Aralık 1990’da yayınlanmaya başladıktan sonra halkanın tam anlamıyla tamamlanması biraz zaman aldı ve kullanıma Aralık 1991 tarihinde sunuldu.

İlk Web Sitesinin Kuruluş Amacı Nedir?

İlk web sitesi World Wide Web hypertext tabanlı bir çalışma olan WWW projesinin temel mantığını oluşturuyor yani bu projenin mantığını anlatmak için kurulmuştu. Yani Berners-Lee tarafından oluşturulan bu sayfanın ilk internet sitesi olduğunu, günümüz web dünyasının başlangıcı adına ilk adım olduğunu söyleyebiliriz.

İlk Web Sitesinin Kurucusu Kimdir?

İlk web sitesini kuran kişi mütevazi bir yapıya sahip olması sebebiyle hayatında fazla ön plana çıkmamış ve bu yüzden tanınan bir isim haline gelmemiştir. Dolayısıyla internet kullanıcıları ilk web sitesi veya kurucusu hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değil. World Wide Web ile ilgili bu içeriğimizde ilk web sitesini açan kimdir sizler için ele aldık. İlk web sitesi yani World Wide Web’in kurucusu Tim Berners-Lee’dir.

Tim Berners-Lee, teknolojiyle ilgili kapsamlı çalışmalar yapan ve bu alanda en mütevazi bir yaşam stili tercih eden insanlar arasında bulunmakta. Oldukça küçük yaşlarda, bilgisayar cihazlarının henüz yeni yeni gelişmeye başladığı dönemlerde bilgisayarlarla tanışan Tim Berners-Lee’in babası ve annesi bilgisayar mühendisiydi. Bu yönde başarılı bir eğitim alarak kendisini geliştirdi ve WWW yani World Wide Web’i henüz çok genç yaşlardayken önemli ölçüde geliştirdi. Fakat bu çalışmasının patentini serbest bırakarak dünyadaki tüm insanların ücretsiz olarak kullanımına müsaade etti. Eğer patenti kendi adına almayı tercih etseydi tartışmasız bir şekilde, dünyadaki en zengin insan olma fırsatına sahip olabilecekti. Fakat kendisi böyle bir yaşam tarzını tercih etmedi ve daha mütevazi bir hayata yönlendi.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons