Online Oyunlar | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Online Oyunlar

tarafından 17 Ekim 2016 Pazartesi

 

 

Online Oyunlar

Online oyunlar, yani web üzerinden oynanan oyunlar geçmişten günümüze gelerek yoğun şekilde ilerleyişini sürdürüyor. Web tabanlı bu oyunlar, kimi insanlar için yararlı olarak görülse de, zararı sayılamayacak kadar fazla. Bu oyunları oynayan ve yetişkin mertebesine erişmemiş olan kullanıcılar, bazı durumların farkına varamayarak daha fazla zan altında kalabiliyor. Online oyunların başlıca zararlarından birisi de bilgisayar başında kalmak. Oyunları genellikle gelişme çağındaki insanlar oynadığı için, bilgisayar başında sabit kalmak bu dönem için oldukça tehlike arz ediyor. Sandalyeye oturan ve saatlerce sabit kalan bir insanda kamburluk ve kemik eğriliği gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Birçok online oyunda karakter geliştirme hırsı da başlıca bir sorun haline gelmiş. Oyun oynayan kullanıcılar karakterlerini daha güçlü hale getirmek adına, bütün parasını oyuna yatırabiliyor. Oyuna yatırma aşaması da bağımlılık yaptığı için kullanıcılardaki hırs günden güne artıyor ve yatırılan para miktarı da yükselmeye devam ediyor.

Online oyunlar yeni çıktığı dönemlerde farklı farklı modüller ile karşımıza geldiler. Savaş oyunlarıyla başlayan bu gelişim, futbol oyunlarıyla da devam etti. Rakiplerine göre daha güçlü olmak için de bu oyunlara günde milyonlarca lira yatırım yapılıyor. Web tabanlı bu oyunlar, genellikle çocuklar tarafından kullanıldığı için oyun içerisinde kötü niyetli insanlarla karşılaşılma olasılığı çok yüksek. Çocuk kullanıcıların daha fazla saf duyguya sahip olduğunu düşünen istismarcılar, bu tür oyunlarda çok sık beliriyor. Online oyunlar içerisinde bulunan karakterler de başka kişiler tarafından gasp edilebiliyor. Çalınan hesapları geri almak için ilgili yerlere ihbar ettiğinizde, çok da üzerinde durulmadığının altını çizebiliriz.

Sıklıkla yatırım yapan ve oyunu düzenli oynayan kullanıcıların hesaplarının çalınması ve bu durumun ihbar edilmesi, çok da göz önüne alınmıyor. Bu gibi durumların göz önüne alınmadığını gören kötü niyetli kullanıcılar da günden güne çoğalıyor. Online oyunların en zarar verici kısmı da, genellikle savaş nitelikli olmaları. Kullanıcılar oyunlara özenebiliyorlar ve oyun içersindeki şiddeti gerçek hayata taşıyabiliyorlar. Bu durum da, kullanıcının aile ve çevresini oldukça zora sokmaya yetiyor. Bu oyunlar, kullanıcılar üzerinde de hayli bağımlılık yapabiliyor. Yapılan araştırmalara göre bu oyunlar günde en az 8-10 saat arası hiç durmadan oynanabiliyor. Bu durum, kullanıcıların hayatının kararmasına sebebiyet verebilir.

Oyun yüzünden ders çalışamama ve asosyal bir hayat yapısı meydana çıkabiliyor. Şiddet eğilimli oyunları sıkça oynayan insanlarda çevreye zarar verme duygusu, ters cevaplar verme, toplumdan kopma gibi belirtiler sıkça görünüyor. Web tabanlı bu oyunlar, ilk başlarda bilgisayarlarımıza yerleşti ve yeni güncelleştirmeler eşliğinde akıllı telefonlarımıza kadar da girdi. Bilgisayarı olmayan kullanıcılar, online oyunları telefon üzerinden de rahatlıkla oynayabiliyor. Uzun süre bilgisayar karşısında kalmak, telefona kilitlenmek gibi olumsuz durumlar kullanıcıya aşırı radyasyon yükleyebiliyor ve yüklenen bu radyasyon vücut içerisindeki hormonların yapısını bile bozabiliyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons