W3C Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

W3C Nedir? Ne İşe Yarar?

Tufan Yıldız
tarafından 30 Aralık 2015 Çarşamba

 

W3C Nedir?

İnternet dünyasında yer alan ya da alacak kişiler W3C hakkında az veya çok mutlaka bir şeyler duyarlar. Peki tam olarak W3C nedir? Sorunun cevabını tam anlamıyla vererek sizleri kulaktan dolma bilgilerden kurtarmak amacındayız.

Tim Berners Lee isminin önderliğinde kurulmuş olan bir ekip, çeşitli standartlar belirliyorlar. Belirlenen bu standartlar her zaman internet sitelerinin en iyi olmasını sağlıyor. Dünyaca önemli bir internet sitesi kurmak ve dünyanın her yerinden ziyaretçi almak istiyorsanız, küresel muhataplarınız varsa bu standartları mutlaka dikkate almalısınız.

Uyacağınız bu standartlar dahilinde internet siteniz bütün dünyaya ve elbette ki arama motorlarına hitap eden profesyonel bir internet sitesi olacaktır. Daha da önemlisi internet siteniz, kalite bakımından, dünya standartlarında bir kaliteye sahip olacaktır.

W3C Ne İşe Yarar?

Aslında W3C ne işe yarar sorusunu sormadan önce bu kalite standartlarının ne kadar önemli kalite standartları olduğunu anlamamız gerekir.

Bu standartlar geliştikten sonra piyasada standartlara uygun web tarayıcıları geliştirilmeye başlandı. W3C standartları işte bu kadar önemsenen, değerli standartlardır. Bu kadar önemsenen standartlarda bir internet sitesi geliştirip, bu standartları bünyenizde bulundurursanız, W3C standartlarının ne işe yaradığını yakından görme fırsatınız olur.

Dünya kalitesinde işler başardığınıza kanıt olacak bu standartlar sayesinde birçok açıdan önünüz açılacak. Ayrıca SEO gibi önemli konularda da internet siteniz çok büyük başarılar elde edecek.

Google ve diğer arama motorları da herkes gibi bu standartları önemsiyor. Standartların sahibiyseniz, internet siteniz arama motorlarında ön planda yer alıyor. Bu durum standartların yaradığı en önemli işlerden bir tanesi olsa da standartlar aslında sayısız işe yarıyor. Hem kurumsal yapınızın müşterilerinize kanıt teşkil etmesi açısından, hem dünyaca önemli işler yaptığınızı herkese kanıtlamak açısından bu standartlar işinizi görecektir.

Web Dünyasının Standartlarını Belirliyorlar

W3C standartlarını belirleyen ekip aslında web dünyasının standartlarını belirliyor. Belirlenen bu standartlar işte bu kadar önemli standartlar… Herkes tarafından önemi kabul edilen bu standartlara sahip olmak sizi birçok açıdan önemli kılacak.

İnternet sitelerinin kalite standartları aslında birçok duruma göre belirlenebilir. Bu standartlar hit sayısı ve ziyaretçi istatistiğine göre şekillenirse birçok kişi bu durumu dikkate alır. Alexa, sıralamayı bu gibi kriterlere göre yapar. Ancak sadece en iyi standartları seçen ve en iyileri seçen bir sayaç, herhalde çok daha önemli olmalı..

Bu bakımdan internetin en önemli standartları olan W3C standartları, geliştirilen internet sitelerinin sadece en iyilerini bünyesinde barındırıyor.

W3C Standartları Ne Kadar Dikkate Alınıyor?

W3C kalite standartlarının ne kadar dikkate alındığını merak ediyorsanız, bu standartların, internette bugüne kadar geliştirilmiş en iyi standartlar olduğunu bilmelisiniz. Kalite standartları bu kadar yüksek olunca elbette ki W3C standartlarını yerine getirmek o kadar basit olmuyor.

Yalnızca dünyanın en iyi internet siteleri bu standartları yerine getirebildiği için standartları yerine getirmek ve W3C internet sitesi olmak için, çok fazla gayret göstermeniz gerekiyor. Ayrıca gösterdiğiniz bu gayreti profesyonel ölçülerde göstermezseniz, gayret etmeniz işinize yaramaz. Bu nedenle W3C standartlarını hedefleyen sitenin tasarımı mutlaka işi bilen bir kişi tarafından yapılmalı..

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons