Whatsapp Artık Daha Güvenli | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Whatsapp Artık Daha Güvenli

tarafından 20 Ekim 2016 Perşembe

 

Whatsapp Artık Daha Güvenli

Facebook işbirliği içerisinde gelişimini sürdüren WhatsApp, artık kullanıcılar için daha güvenli. WhatsApp, güvenlik konusunda çalışmalarına devam ederken, yeni bir güncelleme ile iki adımlı doğrulamaya doğrudan geçiş yaptı. İos, Windows ve Android işletim sistemlerine getirilen bu güvenlik sayesinde, WhatsApp hesabınıza bilmediğiniz kişiler tarafından kesinlikle giriş yapılamayacak ve mesajlarınız okunamayacak. Peki Nedir İki Adımlı Doğrulama? İki adımlı doğrulama, WhatsApp çalışanlarının son güncellemeyle beraberinde geçiş yaptığı bir ek güvenlik sistemidir. Bu ek güvenlik sistemi sayesinde başka cihazlar ve farklı kullanıcılar tarafından asla hesabınıza girilemeyecek. WhatsApp artık daha güvenli kullanıcıları arasında özellikle ailesiyle, arkadaşlarıyla konuşan ve WhatsApp uygulamasında bolca vakit harcayan insanlar, bu uygulamayı oldukça beğendi.

Şuana kadar olumsuz yoruma maruz kalmayan bu doğrulama sistemi, sadece ek bir güvenlik sistemi olarak getirildi. Facebook’da bilindiği üzere, güvenli hesaplara giriş yaparken bizlerden kodmatik isteniyordu. Başlangıçta verilen kodları kullan at şeklinde kullanabiliyorduk veya telefonumuza SMS yoluyla kodlar iletiliyordu. Dolayısıyla tanınmayan bir cihaz tarafından hesabımıza giriş yapıldığında tarafımıza bilgi veriliyor, hesabımıza giren kişiden de güvenlik kodu isteniyordu. Mark Zuckerberg’in WhatsApp’ı satın aldığından bu yana birçok güvenlik tartışması yapıldı. Uzun çalışmalar sonucunda da Facebook kodmatik sistemi an itibariyle WhatsApp artık daha güvenli hale geldi ve  uygulamaya konuldu.

Peki İki Adımlı Doğrulamayı Nasıl Kullanabiliriz? WhatsApp hesabınızda iki adımlı doğrulamayı aktif edebilmek için, Ayarlar > Hesap > İki Adımlı Doğrulama seçeneklerini içeren adımları takip edeceğiz. Adımları takip ettikten sonra açılan sayfada bizlerden 6 haneli bir kod girmemiz istenecek. Gireceğimiz bu kod, başkalarının eline geçmemeli ve kolayca tahmin edilmemeli. Kolayca tahmin edilememesi için de oldukça karışık bir rakam sıralaması oluşturmamız gerekiyor. Karışık bir sıralama oluşturulduğu zaman hesabımız için istenen kodları bir başkası denerken kolayca erişemeyecek. 6 haneli kodumuzu oluşturduktan sonra işleme onay vermeden kodlarınızı bir kenara not edebilirsiniz. Oldukça karışık bir sıralama yapacağınız için aklınızda tutamayabilirsiniz. Karışık bir rakam dizisi oluşturduktan sonra da işleme onay vererek, iki adımlı doğrulama sistemine doğrudan geçiş yapabilirsiniz.

Kodumu Not Etmedim Ve Unuttum Ne Yapmalıyım? Oluşturduğunuz kodu unuttuysanız ve not etmediyseniz, iki adımlı doğrulamayı kaldırmanız gerekecek. Kodu kaldırabilmek için, e-posta yoluna başvurabilirsiniz. Hesabınızda kayıtlı bulunan e-postanıza mail isteyerek iki adımlı doğrulamayı kolayca kaldırabileceksiniz. E-posta üzerinden kodu kaldırırken kesinlikle dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da, mail’in gerçekten WhatsApp uygulaması üzerinden gönderildiği. WhatsApp gibi bir kuruluştan gelen mailde, kesinlikle kilit ibaresi yer almakta. Alakasız bir mail olarak görürseniz, kesinlikle tıklamayın ve hiçbir işlem yapmayın. WhatsApp’ın iki adımlı doğrulamaya geçmesiyle ve e-posta ile bütünleşmesiyle beraber, e-postalara sahte mailler de gönderilmeye başlandı. Bu hususlara dikkat edilirse, iki adımlı doğrulamaya geçerek WhatsApp uygulamanızı aklınızda soru işareti kalmadan güvenle kullanabilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons