SSD Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

SSD Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Can Devecioğlu
tarafından 27 Temmuz 2013 Cumartesi
Son yılların yükselen trendi SSD diskler hakkında çok sorulan soruları, merak edilenleri yanıtlıyoruz.
 

Bir süredir köşe yazılarına ara vermiştik. Bu yazımızda bilgisayar kullanımına yeni bir soluk getiren SSD disklerin tercih edilmesinde dikkat edilmesi gereken temel bazı bilgileri sizlere aktarmaya çalışağım. Öncelikle SSD diskler hakkında temel düzeyde bir bilgi edinmek için SSD Disk Nedir? Ne İşe Yarar? başlığını ziyaret edebilirsiniz.

SSD fiyatları günümüzde ne yazık ki henüz geleneksel disk fiyatları kadar aşağı seviyelerde değil bu sebeple satın alma aşaması çok daha sancılı bir hale bürünüyor. Bir diğer yandan Sata bağlantı teknolojisindeki farklılıklar, okuma-yazma hızları derken çoğu kullanıcının asıl dikkat edilmesi gereken noktayı kaçırdığını düşünüyorum.

SSD diskler hangi kullanıcılar için?

Böyle bir kriter yok. SSD diskler hem profesyonel hem de günlük kullanımı ciddi ölçüde kolaylaştırıyor. Çok basit bir örnek olarak sadece tarayıcı geziminde bile büyük ölçüde etkili olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yaptığınız her işlemde, her programda, bilgisayarınızı açarken veya kapatırken bile bu hızı hissediyorsunuz.

Eğer kullandığınız bilgisayar (masaüstü veya dizüstü fark etmez) 2-3 yıllık veya daha eski bir geçmişe sahipse, SSD diskin farkını en çok siz hissedeceksiniz.

SSD’de hız ne kadar önemli?

Hız tabii ki bir satın alma kriteri ancak ortalama bir mekanik diskin saniyede 80 MB okuma, 70 MB yazma hızına sahip olduğunu düşünürsek, yine orta sınıf hatta ekonomik bir SSD’nin ise 250 MB okuma, 200 MB yazma hızına sahip olduğunu düşündüğümüzde bile farkın en az 2-3 kat olacağını söylemek mümkün.

Ancak SSD’lerin hızı bir noktadan sonra günlük kullanımda fark edilmeyecek noktaya ulaşıyor. Yani zaten günlük kullanımda 200-250 MB/s yazma-okuma hızları oldukça yeterli. Eğer anormal derecede büyük dosyalarla uğraşmıyorsanız, video, resim, ses dosyalarıyla iç içe olan bir kullanım alışkanlığınız yoksa üst segmentte yer alan, performansı iyice ön plana çıkarılmış SSD’leri tercih etmek bahsettiğim kullanım alışkanlığına bir artı katmayacaktır.

SATA II ve SATA III destekli SSD’ler arasındaki farklar!

SATA veya Seri ATA olarak karşınıza çıkacak olan bu kriter, bilgisayarın içerisindeki veri taşıma hızıdır. Klasik mekanik disklerde bu kadar ön planda değillerdi çünkü zaten SATA II teknolojisi günümüzün en gelişmiş mekanik diskinin verdiği performansı karşılayabilecek düzeyde bir bant genişliğine zaten sahipti. Ancak SSD’lerin en ekonomik modelleri bile bugün SATA II’nin sağladığı maksimum bant genişliğinin sınırlarıan yaklaşabilmekte.

SATA II teknolojisi 3 Gb/s yani saniyede 300 MB’lık bir veri transfer hızı sağlamaktadır. Ancak bu noktada bazen karışıklık olabiliyor. Bazı kaynaklarda yer alan SATA 3Gb/s kelimesi kullanıcılara SATA III’ü çağrıştırabiliyor.

SATA III teknolojisi ise teoride SATA II’yi 2’ye katlayan bir teknoloji. Pratikte baktığımızda ise yaklaşık olarak saniyede 580 MB veri transferine olanak sağladığını görebiliyoruz. Aynı şekilde SATA III, SATA 6Gb/s olarak da kaynaklarda yer alabiliyor.

SATA II destekli anakartıma SATA III SSD disk takarsam ne olur?

Herhangi bir uyumsuzluk yaşamazsınız ancak saniyede 600 MB veri transferi yapabilen diskiniz, anakartınız desteklemediği için saniyede 300 MB’ın üzerine çıkamaz. Böyle bir durumda şahsi fikrimce aynı fiyata SATA II destekli ancak daha yüksek kapasiteli bir SSD disk almanızı öneririm. Çünkü zaten SSD’nizin tam performansını SATA II destekli bilgisayarınızda alamayacaksınız.

Hangi marka SSD alınmalı?

Bu noktada bir şey söylemenin yanlış olacağını düşünüyorum. Hemen her bilgisayar kullanıcısının farklı bir markaya sempatisi oluyor. SSD teknolojisi son kullanıcı tarafında yeni yeni oturduğu için bilindik markaları tercih etmenizi öneririm. Örnek vermek gerekirse ;

  • Intel
  • Corsair
  • SanDisk
  • Kingston
  • OCZ

3 sene garanti ve 5 sene kullanım ömrü verdiği için benim tercihim Intel’den yana oldu. Her markanın kendine göre çeşitli performans iddiaları var. Bu iddia edilen rakamları verebilen modelleri tercih etmenizi ve kesinlikle 120GB ve üstü modelleri kullanmanızı uzun vadede göreceğiniz faydadan ötürü tavsiye ediyorum.

SSD’lerin ömürleri kısa mı?

Piyasaya ilk çıkıp yaygınlaşmaya başladıkları dönemde bu tarz bir söylenti ortaya çıktı. Ancak son zamanlarda firmalar bu söylentilerin aksine iddialı kullanım ömürleri vermeye başladılar. Az önce de belirttiğim gibi Intel 5 sene ömür vermenin yanı sıra 3 sene de garanti veriyor.

Bir diğer yandan SSD’lerin bozulmaya yüz tuttuğunu görmek, mekanik disklerden çok daha zor. Mekanik diskler ömürlerinin sonuna yaklaştığında çeşitli değişik sesler çıkararak, olur olmadık anlarda donarak bize bazı sinyaller yollayabiliyor ancak SSD disklerin içerisinde mekanik bir parça olmadığı için, bir sorun olduğunu ancak yazılımsal olarak anlamak mümkün olabilir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons