Hotmail'de Güvenlilik Ve Gizlilik | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Hotmail’de Güvenlilik Ve Gizlilik

tarafından 27 Kasım 2016 Pazar

 

Hotmail’de Güvenlilik Ve Gizlilik

Hotmail açtığınızda oluşturduğunuz hesabınızın güvenlik sistemi sizin için yeterli olmayabilir veya aile güvenliğinizi sağlamak istiyor olabilirsiniz. Bunun için kaydolduğunuz Hotmail hesabınız ile giriş yaparak sağ üst köşede bulunan güvenlik ve gizlilik bölümüne tıklayarak bulunan Hesap güvenliği ve Çevrimiçi Güvenlik gibi iki alan ile karşılaşacaksınız. Hesap güvenliği bölümünde ise parola değiştir, son etkinliklerimi göster ve diğer güvenlik ayarları gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden ilk olarak Parola Değiştir bölümüne baktığımızda, sizin var olan parolanızın yerine yeni bir parola tercih etmeniz gerektiğinde gireceğiniz seçenektir. Bu bölüme bastığınızda Microsoft otomatik olarak sizden parolanızı tekrar girerek oturum açmanızı ister. Bu, sizin güvenliğinizi sağlamanız açısından önemlidir. Şifrenizi girdikten sonra da sizi otomatik olarak parola değiştirme bölümüne yönlendirir. Bu bölümden işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
hotmail-guvenlik-gizlilik

Hesap güvenliği bölümündeki ikinci seçenek ise son etkinliklerimi göster’dir. Bu bölümde hangi tarihte hangi bilgisayar ve hangi IP numarası ile bilgisayarınıza giriş yapıldığını öğrenebilmektesiniz. Bu seçenek ile güvenliğinizi kontrol ederek, bilgisayarınıza girilip girilmediğine ve nereden girildiğine dair bilgiler alabilirsiniz. Bunun dışında bu seçenekten, hesapta yapılan bütün etkinlikleri inceleyebilirsiniz. Buradan hesabınızı oluşturduğunuz tarihten, oturum açtığınız bütün tarihlere kadar olan bilgiyi saat ve konuma kadar inceleyebilmektesiniz.

Hesap güvenliği bölümündeki üçüncü seçenek olan diğer güvenlik ayarları menüsünden ise güvenlik ayarları bölümüne ulaşabilmektesiniz. Bu bölümde de size parolanızı değiştirme seçeneği tekrar verilmektedir. Ardından güvenliğinizi korumanız amacı ile uyarı gönderilen ve kayıt olunduğu zaman sizden istenilen e-posta ve cep telefon numaranızı ile ilgili ayarları buradan yapabilmektesiniz. Güvenliğinizi sağlamak için size birçok seçenek sunmakta olan Microsoft buraya iki seçenek eklemiştir bunlardan biri olan iki basamaklı doğrulama sistemi ile sizin güvenliğiniz, parolanızın çalınmasına karşı büyük bir önlemdir. Buradan ulaşarak aktifleştirdiğiniz iki basamaklı doğrulama sistemi ile siz hesabınıza her giriş yaptığınızda sizden ek bir de kod girmeniz istenecektir. Güvenliğiniz için bir diğer seçenek olan kimlik doğrulama uygulamaları ile de güvenliğinizi sağlamayı tercih edebilirsiniz.

Burada bulunan kurtarma kodu, güvenilen cihazlar ile de güvenliğinizi farklı bir açıdan sağlamaktasınızdır. Güvenilen cihazlar bölümüne girerek bütün bilgisayarlardaki oturumlarınızı kapatabilir ya da kurtarma kodu’nu kullanarak hesabınız çalındığı an hesabınızı geri kazanabilmektesiniz. Ayrıca bir diğer seçenek olan hesabınızı kapatın bölümünden hesabınızı kaparak Microsoft hizmetlerini almayı durdurmaktasınızdır.

Güvenlilik ve gizlilik sayfasına geri döndüğümüzde hesap güvenliği bölümü dışında karşımıza çıkan ikinci bir seçenek ise çevrim içi güvenlik bölümüdür.

Burada ilk olarak aile koruması ayarları menüsü, ikinci olarak çocuklar için izinleri yönet seçeneği, üçüncü olarak Xbox gizliliği ve online güvenlik ile Bing güvenli arama seçenekleri bulunmaktadır.

Bu seçeneklerden ilk olarak aile koruması ayarları kısmını ele alalım. Burada çocuğunuzun internetten hem faydalanmasını sağlayabiliriz hem de güvenliğini sağlayabilmekteyiz. Bu kısımda bulunan çocuk ekle butonuna tıklayarak çocuklarınızı da bu aile koruması seçeneğine dâhil ettiğiniz gibi yetişkin de ekleyebilmektesiniz.

Bu alandan faydalanmak sizin çocuklarınızın ne kadar sürede internet kullanacağına dair kontrolleri elinizde tutabilirsiniz, çocuğunuzun internetten ne şekilde faydalandığını gözlemleyerek onlara uygulamalar yüklemeleri veya satın almaları için para sağlayabilirsiniz. Bunun dışında çocuklarınızın oynayacağı oyunlar, izleyeceği videolar ve filmler için sınırlamalar koyabilirsiniz.

Güvenlik ve gizlilik sayfasına geri döndüğümüzde çevrimiçi güvenlik bölümünde karşımıza çıkan çocuklar için izin ayarları seçeneğine tıkladığımızda güvenliğiniz için Microsoft sizin tekrar giriş yapmanızı isteyerek otomatik olarak giriş sayfasına yönlendirmektedir. Burada parolanızı girdikten sonra da otomatik olarak izinleri yönetin başlıklı sayfaya yönlendirilmiş olursunuz. Burada aile ayarlarınızı görüntüleyip inceleyerek, çocuklarınız için yapacağınız kısıtlamaları yönetebilirsiniz.

Güvenlik ve gizlilik bölümüne geri döndüğümüzde çevrim içi güvenlik menüsünde karşımıza çıkan Xbox gizliliği ve online güvelik seçeneğine tıklayarak eğer bir Xbox hesabınız yoksa size sunulan gizlilik sözleşmelerini kabul ederek hemen bir profil oluşturarak Xbox gizlilik ayarlarınıza kadar ayarlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Sayfamıza tekrar geri döndüğümüzde Bing güvenli arama seçeneğine tıkladığımızda karşımıza çıkan Bing güvenlik ve gizlilik ayarları bölümü ile Bing’de rahat bir şekilde gezinmeyi sağlayabiliriz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons