Microsoft, Nokia'yı Satın Aldı! | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Microsoft, Nokia’yı Satın Aldı!

Can Devecioğlu
tarafından 3 Eylül 2013 Salı
Microsoft, bir zamanların lider cep telefonu üreticisi Nokia'yı 7.1 milyar dolara satın aldı. Nokia'nın 32.000 çalışanı Microsoft bünyesine dahil olacak.
 

Uzun süredir devam eden söylentiler doğru çıktı. Microsoft, Nokia’yı satın aldı. Amerika merkezli dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden bir tanesi olan Microsoft, bir zamanların lider Finlandiya’lı cep telefonu üreticisi Nokia’yı satın aldı. İki firma Windows Phone 8 işletim sistemiyle birlikte zaten yakı ilişkiler kurmuştu. Hatta öyleki HTC, Samsung ve Nokia markalarının Windows Phone 8’li cihazlar üretmesine rağmen Microsoft, en büyük desteği Nokia tarafına vermişti.

Son yıllarda kötü gidişatıyla tanınmaya başlayan Nokia, Lumia serisi akıllı telefonlar üreterek Microsoft’un desteğini almış ve bu sayede satışları artmaya başlamıştı. Hem Nokia hem de Microsoft tarafından doğrulanan bu satın alım, akıllı telefon sektörü için oldukça önemli bir adım. Cihazlar ve Servisler bölümünü 7.1 milyar dolar karşılığında satın alan Microsoft, bu satın alımla birlikte Nokia’nın dünya çapındaki 32.000 çalışanını da bünyesine katmış oldu.

microsoft-nokia-yi-satin-aldi

Oldukça önemli bir sürece giren Nokia ismini önümüzdeki yıllarda cihazların üzerinde görebilecek miyiz burası henüz netleşmiş değil. Ancak bu satın alım Nokia’nın tüm isim haklarını da içerdiği için akıllı telefonlar üzerinde Nokia ismini göremeyebiliriz. Ayrıca Cihazlar bölümü içerisinde yer alan tek model Lumia ailesi değil. Microsoft, Asha serisi giriş ve orta segmentte yer alan ekonomik cihazların da tüm haklarına sahip oldu.

Nokia’nın elindeki patentlerin de bu fiyata dahil olduğunu söyleyelim. Yani Microsoft, Nokia’nın tüm patentlerine de artık sahip olmuş durumda. Nokia’nın elinde ise 24.000 çalışan, ağ ürünleri ve harita geliştirme kısmı kaldı. Harita ve navigasyon konusunda oldukça başarılı olan firmanın bu kalan bölümlerinin de oldukça karlı olduğunu eklemek gerek.

Satın alıma ilişkin detaylar şimdilik bu kadar. İlerleyen günlerde iki firmanın girdiği bu sürece ilişkin detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Microsft’un Nokia’yı satın alması hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons