Microsoft Windows | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Microsoft Windows

tarafından 3 Kasım 2016 Perşembe

 

Microsoft Windows

Elimizdeki, cebimizdeki bütün akıllı cihazlarla artık bankacılık işlemlerimizden haberleşmeye kadar her işi görebiliyoruz. Bu cihazlar artık hayatımızın vazgeçilmezleri arasında. 1 saatlik bir internet kesintisi sonucu kendimizi hayattan kopmuş gibi hissediyoruz. Fakat bu cebimizdeki cihazlar henüz daha ortada yokken, yani hepimiz sadece evimizde ya ada internet kafelerde internet ile tanışmışken, Android nedir ne işe yarar haberimiz bile yoktu. O zamanlar bildiğimiz tek şey Microsoft Windows’ du. Bir Sene Efsane, Bir Sene Fiyasko Çoğu kişinin bildiği en eski Windows XP belki de Windows 95′ dir fakat bundan daha da önce Microsoft Windows için, daha kullanıcı ara yüzü işletim sistemlerine eklenmemişken 14 farklı sürüm çıkartılmıştı.

Çıkan her sürüm ile işletim sistemine yeni bir şeyler ekleyen Microsoft, asıl olarak 95 yılında çıkarttığı, bir arayüze sahip olan ve kodları ezberleme gereği duymayan bir işletim sistemi olan Windows 95 ile bu gün bildiğimiz Microsoft olma yolunda ilerlemeye başladı. Daha sonra ise çıkarttığı işletim sistemleri için eğer bir sene işletim sistemi iyi performans verdi ise, diğer sene bir fiyasko yaratacak şeklinde bir resmen “politika” izlemeye başladı. Özellikle Windows Vista’ nın başarısızlığı, firmaya çok büyük bir darbe vurdu. Fakat ardından gelen Windows 7 ve onun üzerine inşa edilen 8, 8.1 ve 10 oldukça başarılı gelen 3 işletim sistemi idi.

Windows Ekosistemi Microsoft Windows ile telefon cephesinde de kendi işletim sistemi ile devam etmek isteyip, radikal bir hamle ile telefon devi Nokia’ yı alan ve Windows Phone politikası ile başarısız satışlar yakalayan ve savaşı Android’ e kaybeden Microsoft, son günlerde ise yeni çıkarttığı işletim sistemi Windows 10 ile kendine ait bir ekosistem oluşturmanın peşinde. Windows 10 ve Windows Live sistemlerini bir çatı altına alıp Xbox, Mail, Windows 10 gibi farklı alanları bir araya toplayıp kendisi için de bir ekosistem oluşturmak isteyen Microsoft, son çıkartacağı güncelleme ile Xbox oyunlarının Windows 10 işletim sistemleri üzerinden oynanabileceği haberini verdi.

Ayrıca oyun modu ile de artık bilgisayarın bütün donanımlarının oyun açıldığında sadece oyuna yöneleceğini ve bunun da performansı arttıracağını belirtti. Microsoft mobil cephesinde Apple ve Google ile olan mücadelesini telefonlar için kesmiş olsa da, çıkarttığı tabletler ile masaüstü bilgisayar tutkunlarının bunun tabletler ile de yaşamasını sağlıyor. Ve Windows 10 için geliştirdiği oyun modu ve Xbox oyunlarının oynanabilmesi ile de, telefon pazarında kaybettiği kitle yerine, oyuncu kitlesinin gönlünü alarak, bu pazarda satış yapmayı planlıyor.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons