Microsoft'un Asistan Yazılımı : Cortana | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Microsoft’un Asistan Yazılımı : Cortana

Can Devecioğlu
tarafından 14 Eylül 2013 Cumartesi
Siri, S Voice ve Google Now'dan daha gelişmiş bir dijital asistanı Microsoft yapabilir mi? Microsoft'un Cortana isimli bir dijital asistan üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.
 

Windows Phone 8 platformuyla birlikte Windows 8.1’in çalışmalarına da devam eden Microsoft’un çok farklı bir proje üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Google Now, Siri ve S Voice gibi sesle komut edilen bir dijital asistan üzerinde çalıştığı söylenen Microsoft’un bu yazılımının adı ise Cortana. Halo’dan esinlenilen bu isim, oyunun meraklıları tarafından büyük bir heyecanla karşılanacaktır.

Bu asistanın isminin Cortana olması ve Microsoft’un herkesten sonra bunu duyurması, akıllara bazı soru işaretleri getiriyor. Microsoft’un uzun bir süredir yapay zeka üzerine çalıştığı biliniyor. Ayrıca Bing arama motoruyla birlikte çalışan Satori isimli bir başka yazılım olduğu da biliniyor. Satori isimli bu yazılım, internet üzerinden nesneleri bularak bu nesneler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarıp kendi hafızasında kategorize edebiliyor. Cortana’nın da yapay zekasının buna dayanacağı yönünde tahminler var.

Microsoft Cortana’nın Windows 8.1 ile birlikte kullanıcıların karşısına çıkacağı ön görülüyor.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons