Microsoft'un Çeşitliliği Google'nin Sadelik Ve İşlevselliği | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Microsoft’un Çeşitliliği Google’nin Sadelik Ve İşlevselliği

tarafından 5 Eylül 2016 Pazartesi

 

Microsoft’un Çeşitliliği Google’nin Sadelik Ve İşlevselliği

 

microsoftun-cesitliligi-googlenin-sade-ve-islevselligi

Microsof ürünlerinin varyasyonunun temelinde kapitalist ve sömürücü ilkeler var. Her zaman bir yeni versiyonu geliştirilebilecek çoğu kullanıcıyı bezdirmiş program çöplüğüyle dolu. Programlarını anlamak ve bir şeyler yapar hale gelmek o kadarda kolay olmuyor. Sadece Photoshop bile daha sindirilmeden şuan Adobe’ nin tasarrufunda CC versiyonlarıyla kopleks bir hale gelmiş. Neredeyse geliştiricisinin bile unuttuğu sayısız işlevlerle korkutan arayüzüyle bir kod yumağı olmuştur adeta. Böyle olmasına karşın işlevlerini iyi kavrayan kullanıcılarına gerek freelancer ve gerekse özel şirketlerde hatırı sayılır iş ortamları sunuyor. Her microsoftun el alttığı uygulama için neredeyse YouTube’ de sayısız tutorialleri bulunmakta.

Öyle ki ders videosu çekerek, kazandıkları abonelerle, yaptıkları canlı ders yayınlardaki tıklanma ve hitlerle para kazanılan bir sektörü doğurmuştur. Microsoft ve Adobe tabanlı uygulamaların yayılması Hastalıklı, düzensiz ve karmaşık bir sektörü ortaya çıkarmıştır. Microsoftu bir esnafa benzetirsek, marketleşmiş haliyle neredeyse herkese hitap edebilmek için avcılık malzemesiyle, çocuk oyuncağını aynı iş yerinde bulunduran gözü dönmüş ahmak bir tüccardır. Doymuşluğu o boyutlardadır ki geliştirdiği uygulamaların cracklenmesi, kırılması ve keygenlerin oluşturulması umurunda bile değildir. Windows tabanlı, microsoftun ve Adobenin desteklediği tüm uygulamalar ve işletim sistemleri. Online sektörünün önünü açmış, deyim yerindeyse kimi ilacı kimi zehri üreterek kazanç sağlıyor kendine. Modern uygulamalara imza atan ve bu hususta en yaygın olarak kullanılan Windows işletim sistemi karmaşasıyla, geliştirile geliştirile adeta bir canlı ziyaret ağacına dönmüştür. Arz talep dengesiyle en başta oluşturulan uygulamalar Windowsla dost, android ve iOS la arkadaş, Linux tabanlı muhkem işletim sistemleri için kullanılmaz ve geçersiz haldedirler.

Gözdemiz ve göz bebeğimiz, Googleye gelelim. Sadelik ilkesi ve çok işlevselliği bir arada bulundurmayı hedefleyen Google tarayıcısı olsun ve sunduğu imkanlar olsun, her yerde tercih nedeni ve anlaşılması kolay, herkesin anlayacağı sadeliktedir. Öğrenciler bilir, sınavlara hazırlanmak için kalın ders kitaplarını görmenin bile huzursuz edici özelliği vardır. Aynen öyle de Windows işlevleriyle, luzumlu olanından tut luzumsuz olmayanına kadar aynen o esnaftaki modelindeki gibi yığın halindeki koca kitap ve ansiklopedileri; Google ise hikayeleri, özlü sözleri, sürükleyici romanlarıyla bizi kasmayan okumaya teşvik eden kitapları andırır. Herkesin ulaşması ve herkese hitap eden özlü haliyle, çok kullanışlılık esasına dayanan temelde uygulamalar geliştirir. Karmaşayı reddeder. Google uygulamalarıyla ilgili, tutoriallere bir göz atın, ne kadar azlar ve gerek duyulmuyorlar. Bunun yanında devasa hastalıklı, microsoft ve adobun uygulamalarıyla ilgili derslerin videolarına bakın interneti çöplüğe çeviren adeta görsel kirliliği halindedirler.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons