Windows 7 Kullanıcılarına Kötü Haber! | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Windows 7 Kullanıcılarına Kötü Haber!

Tufan Yıldız
tarafından 29 Eylül 2014 Pazartesi
Windows XP'den sonra Windows 7'nin de fişi yakında çekiliyor. Yakın zamanda Windows 7'ye verilen destek kesilecek. Detaylar haberimizin devamında.
 

Microsoft’un Windowx XP’den sonra en çok tutulan işletim sistemi Windows 7’nin de yakında fişi çekiliyor. Yakın bir zamanda hatırlarsanız Microsoft Windowx XP ile ilgili desteğini keseceğini bildirmiş ve belirli tarihlerde desteklerini yavaş yavaş kesmişti. Şimdi sıra Windows 7’ye geldi. Windows 8 işletim sistemi ve yeni sunulacak Windows 9 ile ilgili kullanım oranını arttırmak için yapılan bu hamle Windows 7 kullanıcılarını epeyce kızdıracak gibi görünüyor.

Kullanıcılar eğer yeni bilgisayarlarının Windows 7 işletim sistemiyle gelmesini istiyorlarsa biraz acele etmeleri gerekiyor. Çünkü 31 Ekim tarihinden sonra Microsoft, Windows 7 Home Basic, Home Premium ve Ultimate’in kopyalarını bilgisayar üreticilerine göndermeyecek. Son olarak Windows 7 Pro’nun ise yakın zamanda fişinin çekileceği tarih açıklanacak.

Durum böyle olunca yakın zamanda emektar Windows XP gibi aynı şekilde Windows 7’de tarihe karışacak. Tabii bu hemen bir günde gerçekleşmeyecek. 21 Ocak 2015 tarihinde Windows 7 için ücretsiz destek son bulacak. Akabinde de Windows 7’nin desteği 2020’ye kadar uzatılmış destek kapsamına girecek. Bu tarihten sonrada Windows 7 ile ilgili herşey son bulacak.

Peki Microsoft en çok tercih edilen işletim sistemlerine neden son veriyor?

Microsoft’un kullanıcıların beğenisine sunduğu yeni işletim sistemleri son verilere göre beklenilen ilgiyi görmediği aşikar. Windows 8 ile birlikte bir çok alışkanlığa son verilmeye çalışılmış ve başarılı olunamamıştı. Örnek vermek gerekrise kullanıcıların en çok faydalandığı Başlat menüsü Windows 8 ile birlikte kaldırılmış yerine başlangıç menüsü getirilmişti. Kullanıcıların sert tepkilerine ve olumsuz yorumlarına karşı gelemeyen Microsoft, Windows 8’in satış rakamlarını arttırmak için Windows 8.1 güncellemesini ücretsiz olarak yayınlamıştı. Bu güncellemeyle birlikte bir çok düzeltme yer alıyordu. Bunlardan birtaneside Başlat menüsü oldu.

Windows XP ve Windows 7’nin kullanıcılar tarafından tutulması yeni işletim sistemlerine yönelmesini engelliyor konumundaydı. Microsoft çareyi ilk önce Windows XP’nin fişini çekmekle buldu. Windows XP’nin bitirilmesi kullanıcıları çiçeği burnunda işletim sistemi Windows 8’e yöneltmek yerine Windows 7’yi tercih etmesine sebebiyet verdi. Yakın zamanda çıkması beklenilen Windows 9 işletim sistemi içinde aynı politikayı izleyecek olan Microsoft, acısını Windows 7’den çıkartacak gibi görünüyor.

En çok kullanılan işletim sistemleri hangisi?

Konu ile ilgili verilere baktığımızda NetMarketShare son durumu gözler önüne seriyor. Windows 8 ve Windows 8.1 dünya genelinde sadece %13.4’ünde kullanılırken Windows 7’nin dünya genelinde %51.2’lik oranla kullanılması dikkatleri çekiyor. Durum böyle olunca Microsoft’un kullanıcıları daha güncel işletim sistemlerine yönlendirmesindeki hedefinin neden Windows 7 olduğu aşikar.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons