AMOLED Ekran Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

AMOLED Ekran Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 24 Ocak 2013 Perşembe

 

Daha önce IPS ekran ve Retina ekran teknoojileri hakkında genel ve temel bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Şimdi ise bir diğer en popüler ekran teknolojisi olan AMOLED ekran teknolojisi hakkında temel bilgileri vereceğiz. Öncelikle AMOLED ekran teknolojisi, Samsung tarafından geliştirilen bir ekran teknolojisidir. Bir çok Samsung marka akıllı telefon ve tablette, Samsung dışındaki üreticiler tarafından da kullanılmaktadır. AMOLED ekranın piksel dizilimini sol taraftan görebilirsiniz. AMOLED kelimesinin büyük harflerle yazılış sebebi ise aslında bir kısaltma olmasıdır. Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode olarak açılımı yapılan AMOLED ekran 100’e yakın mobil cihazda kullanılmaktadır. Ancak, zaman içerisinde gelişmesi sebebiyle AMOLED ekran teknolojisi başına ve sonuna bazı ekler alarak türetilmiştir. Aşağıda AMOLED ekran çeşitlerini vereceğiz ancak sayacağımız özelliklerin çoğu tüm AMOLED ekranlar için geçerli. Aralarında tabii ki farklılıklar mevcut.

AMOLED Ekran Çeşitleri :

– Super AMOLED
– Super AMOLED Advanced
– Super AMOLED Plus
– HD Super AMOLED
– HD Super AMOLED Plus
– Full HD Super AMOLED Plus

Yukarıda da gördüğünüz gibi birçok çeşidi bulunan AMOLED ekranlar arasında en gelişmiş olanı en sonda yer alan Full HD Super AMOLED Plus ekran. 5 inç büyüklükte 440 PPI keskinlik sunan ekranın şuan herhangi bir rakibi bulunmuyor.

AMOLED ekranlar, organik LED’lerden yapılmaktadır. Bu konudaki en büyük handikapları, söz konusu bu organik LEDlerin zaman içerisinde bazı renkleri kaybetmeleri ve daha soluk göstermeleridir. Ancak bunun dışında maliyeti düşük ve üretimi kolay olması sebebiyle sıkça tercih edilip, geliştirilmekte olan bir teknolojisidir. Ağırlıklı olarak Samsung’un cihazlarında gördüğümüz AMOLED ekranlar, Nokia, Motorola, ZTE ve Toshiba gibi üreticiler tarafından da kullanılmaktadır.

AMOLED ekran mı? IPS ekran mı? Retina Display mi?

En sık sorulan sorulardan bir tanesi olmasına karşın net bir cevabı olmayan sorulardan bir tanesidir. Tamamen kişisel zevke göre değişkenlik gösterir. Ekran teknolojilerinin tümü en iyisi olduğunu iddia eder ancak her zaman bir handikapları olur. Birinin diğerinden daha üstün olduğu özellikler, eksiklikleri ile tamamlanır. Örnek vermek gerekirse, ekran teknolojilerinden birisi siyah rengi çok iyi gösteriyor olabilir, buna karşın bir başka ekran teknolojisinin siyah rengi doğal değildir ancak mavi renk hariç diğer renklerde çok iyidir. Bu gibi farklılıklardan ötürü ekranlar arasında net bir seçim yapmak zordur.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons