Android ROM Yükleme Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Android ROM Yükleme Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 12 Kasım 2012 Pazartesi

 

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi ülkemizde de fazlasıyla kullanılmakta. Ancak bu konuda düzeltilmesi gerekilen bazı yanlışlar olduğunu tespit ederek bu konuya el atmak istedik. Android ROM yükleme nedir? Kaç çeşitlidir. Hepsine yer vereceğiz. Öncelikle ROM’un tanımını yapalım. ROM dediğimiz şey cihazın RAM’i gibi bir bellektir fakat RAM gibi kendini doldurup boşaltamaz ancak özel müdahalelerle içerisine ulaşabilir, içerisindeki dosyaları silebilir ve yeni dosyalar ekleyebiliriz. ROM dediğimiz şey Android işletim sistemli cihazınızın işletim sisteminin bulunduğu yerdir. Buraya erişmek için cihazınızı ROOT etmelisiniz. Ancak buna başka bir yazıda yer vereceğim. ROM ise ikiye ayrılmaktadır. Custom ROM ve Stock ROM. Stock ROM kısa olduğu için hemen bundan bahsetmek istiyorum.

Stock ROM : Üreticinin, cihazınız için özel olarak hazırladığı, garantisini verdiği ve güncellemelerini yaptığı işletim sistemi sürümüdür. Örnek vermek gerekirse, Samsung Galaxy S2 modelini kullandığınızı varsayalım. Samsung firmasının Galaxy S2 cihazı için çıkardığı, hazırladığı ve duyurduğu güncellemelerin, Android sürümlerinin hepsi Stock ROM’a girer. Güvenlidir. Herhangi bir risk taşımaz.

Dünyanın farklı bölgelerine gönderilen cihazlarda farklı Stock ROM’lar bulunabilir. Örneğin bazı yazılım güncellemeleri dünya çapında duyurulmadan önce çeşitli bölgelerde denenir bu sebeple siz o güncellemeyi Türkiye’den alamayabilirsiniz. Ancak güncellemenin dağıtıldığı ülkenin veya bölgenin Stock ROM’unu indirip cihazınıza yüklerseniz o ülkede yayınlanan her şey sizin cihazınıza da ulaşır.

Custom ROM : İşin ucunun kaçtığı yer burası. Custom ROM dediğimiz kavram, geliştiriciler ve amatörler tarafından Stock ROM’lar üzerinde oynanarak dağıtılan işletim sistemi versiyonlarıdır. Her birinde cihazın farklı özellikler kısılarak veya zorlanarak performans elde edildiğine dair iddialar söylenmektedir. Ancak Custom ROM’larında en cazibeli tarafı Android arayüzlerinin (temalarının) farklı olmasıdır. Bir çok üretici Custom ROM’lar tavsiye etmez, hatta garanti kapsamı dışına alır cihazlarını. Bu sebeple biz de tavsiye etmiyoruz.


Toplam 14 Yorum Var

 1. özhan çetin dedi ki:

  ben samsung ace kullanıcısıyım bir çok custom rom yükledim evet hızı acayip derecede artıyor ama kesinlikle ama kesinlikle bir yerinde hata oluşuyor kapanma wifi kamera çalışmama gibi .benim sorum şu olacak örneğin 2.3.3 güncelleme versionum var ama ben bunu 2.3.5 e kendim yükselttim garanti bunada karımı illa kendi kies üzerinden yükseltilmesinimi destekliyor çok merak ediyorum bu konuyu

 2. Mert Akdeniz dedi ki:

  Oncelikle şu soruyu sormam gerek sevgili Özhan, güncellemeyi SamMobile’dan mı indirdin yoksa farklı bir siteden mi? SamMobile’dan kontrol edip varsa O güncellemeyi kurman halinde garanti kapsamında kalır sonuçta SamMobile, Samsung’un kendi kanalı. Ancak farklı siteden indirdiğin güncelleme ve romlar için garanti desteği vermiyor Samsung.

 3. hüseyin ulu dedi ki:

  Arkadaşlar iyi günler 1,5 2 ay oldu LG optimus p 970 Black aldım , burada gezinirken fln görüyorum bazen Rom atma kernel konularını ama atsammı atmasammı bilemedim.Ayrıca benim telefonum şuan 2.3.4 Android sürümünde Kernel 2.6.35 Yazılım versiyonuda LG-P970-V20d acaba en son sürümler bunlarmı yoksa yeni sürümler varmı ? Ben bir kaç konuya baktım Rom attım telefon hızlandı daha iyi oldu fln diyenler var.Bir konuda görmüştüm birde rom atınca garantisi gidiyormu telefonun ? Ayrıca telefonumu hızlandırmak için başka neler yapmalıyım? cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..
  bir yardımcı olsanız :S:S

 4. kamil dedi ki:

  arkadaşlar merhaba benim bir turkcell. maxiplus5im var başka bir siteden rom indirip yüklersem garanti dışı olurmu veya siz ne öneriyorsunuz telefon çok kasıyor romun bir çare olduğunu duydum sizce ne yapnaliyim

 5. kamil dedi ki:

  teşekkür ederim
  telefon çook kasıyor ne yapmalıyım sizce

 6. aziz korkmaz dedi ki:

  merhabalar.. galaxy S2 cihazıma cyanogen mod kurdum.. şimdi de normal rom’a geçmek istiyorum.. bu mümkün müdür.. yani custom romdan geri dönüş varmıdır.?

 7. akin dedi ki:

  ben hattin internetini kullanarak hicbir uygulamaya giremiyorum rom atmak dogrumu ise yarar mi

 8. Barış Deniz dedi ki:

  ROM nasıl atılıyor telefona stock ROM indirdim ama atamadım yardımcı olur musunuz.
  Şimdiden teşekkürler.

 9. opoyraz dedi ki:

  rom atıncxa telefon sıfırlanırmı

 10. fakir dedi ki:

  Merhabalar.mesala s4 romunu farklı bir modele yükleyebilirmiyiz

  • Nasayka dedi ki:

   Neredeyse tüm rom lar tüm telefonlara yüklenebilir ama telefondaki donanımsal özellikle rom daki yazılımsal özellik çalışırsa hat verebilir. (Örn: Telefonda blutut vardır ama siz tablet rom yüklemişsinizdir ve tablet rom larında daha çok bulutut yok ve bu özelliği kullanamazsınız. VE yada telefona yüklediğiniz roma göre kamerada flaş olması gerekiyordur ama telefonunuzda flaş yoktur ozaman telefonunuzun kamerası hata verebilir.)

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons