.apk Uzantı Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

.apk Uzantı Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 21 Ocak 2013 Pazartesi

 

Android üzerine içeriklerimize devam ediyoruz. Bu sefer ele alacağımız konu hemen her Android kullanıcısını ilgilendiren .apk uzantılı dosya sürü. Bilişim sektöründe çok fazla dosya uzantısı var ancak bunlardan sadece bir tanesi Android ile doğrudan ilgili. Açılımı İngilizce olarak Android application package file şeklinde geçiyor. Türkçe karşılığı ise Android uygulama paket dosyası olarak çevrilebilir. Akıllı telefonlar ile hayatımıza iyice giren uygulamaların Android işletim sistemli cihazınıza yüklenebilmesi için .apk uzantılı bir dosya formatına ihtiyacınız var. Örnek vermek gerekirse Facebook uygulaması facebook.apk isimli bir dosya ile cihazınıza kurulur. Tıpkı Windows işletim sistemli bilgisayarlarda .exe uzantılı dosya formatı gibi görebiliriz.

.apk uzantılı dosya geliştirmeye açık değildir. Zaten apk’nin açılımından da anlayabileceğiniz gibi paket haline getirilmiştir, üzerinde oynama yapamazsınız. Google Play üzerinden indirdiğiniz ücretli ve ücretsiz uygulamalar da .apk dosyası olarak cihazınıza iner. Cihaz kurulum yaparken sıkıştırılmış haldeki bu dosyayı açar ve gerekli kurulumu yapar. Google Play dışından da .apk uzantılı dosyaları temin ederek cihazınıza programın kurulumunu yapabilirsiniz. Tabii bu işlemde cihazınızın güvenliğinden tamamen siz sorumlu olmaktasınız.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons