Bad Sector Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Bad Sector Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 19 Ocak 2013 Cumartesi

 

Hard disk konulu bir önceki yazımızda RPM yani hard disklerdeki dönüş saysının öneminden bahsetmiştik. Şimdi ise sıkça karşılaşılan Bad Sector kavramı üzerinde duracağız. Manyetik teknolojiye sahip olan hard disklerin içerisinde metal plaka/plakalar bulunur. Bu plakaların her biri üzerinde gözle görülemeyecek kadar küçük mikroskobik alanlar, hücreler bulunur. Söz konusu bu hücrelere ise fotoğrafta da gördüğünüz gibi bir optik kafa tarafından veri yazılabilir, yazılmış veri okunabilir. Bir hard disk plakası üzerinde ne kadar çok sektör yani hücre varsa, diskin depolama kapasitesi o kadar yüksek olmaktadır. Ancak tabii ki bu milyonlarca hücreden bazıları zaman içerisinde fiziksel temas sebebiyle zarar görebilmekte ve kullanılamaz hale gelebilmektedir.

Titreşim, optimal seviyeler dışındaki ısı, voltaj dalgalanmaları gibi sebeplere ek olarak hard diskin aşırı yoğun şekilde kullanılması da Bad Sector oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Tabii ki bu tek hücrenin zarar görmesi hard diskin genel işleyişini büyük çapta etkilemez ancak veri paketleri diskin üzerine yazılırken, bozuk sektöre denk gelinirse, daha sonradan o veri okunacağı sırada hatalar oluşabilir.

Bad Sector yani zarar görmüş hücrelerin düzeltilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak, hard diski daha verimli kullanabilmek adına, disk birleştirme işlemi düzenli olarak uygulanırsa, veri kaybı gibi sorunların önüne geçilmiş olur.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons