Bilgisayarlar Nasıl Çalışır | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Bilgisayarlar Nasıl Çalışır

tarafından 18 Temmuz 2016 Pazartesi

 

Bilgisayarlar Nasıl Çalışır

Bilgisayarlar birçok bileşene sahiptir. Bu bileşenlerin birlikte çalışmasıyla bilgisayar çalışır. Bu bileşenlerin en önemlileri kasada bulunur. Bunlar ram ana kart ekran kartı işlemci hard disk güç kaynağı olarak sıralanabilir. Bu bileşenler uyumlu bir şekilde çalışarak bilgisayarın işlev görmesini sağlar. Bu bileşenlerden biri zarar görürse bilgisayar çalışması zarar görür ya da hiç çalışmaz olur. Bu bileşenleri iyi korumak gerekiyor. Bunun için kasa en önemli görevi üstleniyor. Onları darbelerden ve hasarlardan koruyan en önemli parça kasadır.

Bileşenlerin İşlevleri

Ram Türkçesi rastgele erişimli bellek olan bir bileşendir. Bu bileşen o anda yapmakta olduğunuz işlemi hafızasına hard diskten çağırır ve geçici olarak depolar. Bilgisayar kapanınca hafızası silinir. Çalışan programlar ram üzerinde çalışırlar. Hard disk ise bilgisayarın kalıcı hafızasıdır. Tüm bilgiler burada depolanır. Ayrıca işletim sistemi hard disk üzerine kuruludur. Bu yüzden hard disk zarar görürse bilgisayar açılmaz. Bu bilgisayar bileşenleri çok önemli ve hassastır. Bu yüzden onları söküp takmaya çalışmamalı bu işleri uzman birine yaptırmalısınız.

Bileşenlerin Zarar Görmesi Durumunda Yapılabilecekler

Bileşenlerden birisi zarar görürse bilgisayarınız etkilenecektir. Eğer böyle bir bileşen zarar görürse direkt olarak yetkili servise götürmelisiniz. Kendiniz yapmaya çalışırsanız bilgisayara daha çok zarar verebilir hassas parçalarını bozarak daha büyük maddi zararlara yol açabilirsiniz. Ayrıca hard diske bir şey olursa tüm verileriniz kaybolabilir. Bu ise sizi maddi ve manevi etkileyebilir.

Etiketler:

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons