Bios Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Bios Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 10 Ocak 2013 Perşembe

 

Daha önce Overclock hakkında genel bir bilgi vermiştik. Şimdi ise Overclock denilince akla ilk gelen kavram olan Bios hakkında genel bir bilgi verelim. Bios, bilgisayarınızın çoğu bileşeninden bağımsız ve tek bir donanıma bağlı olarak çalışan bir yazılımdır. Anakartın üzerinde anakart üreticisinin sorumluluğunda olan bu yazılım, bilgisayarın temel kontrollerini içeren, basit gibi görünse de olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Sistem saati, işletim sistemi öncesinde bir güvenlik önlemi olarak kullanabileceğiniz şifreleme yöntemi, Boot seçenekleri arasında geçiş gibi kullanımların yanı sıra Overclock konusundaki voltaj ayarlamalarında da Bios büyük önem taşımaktadır.

Günümüz Biosları artık eskiye oranla daha az önem taşımaktadır. Ancak buna karşında geliştiricilere yönelik olarak hazırlanan anakartlarda çok daha işlevsel, modern tasarımlı Bioslar kullanılmaktadır.

Burada son olarak bir alt kavram olarak Bios güncellemeden bahsedilebilinir. Bios güncelleme, anakart üreticisinin, eski anakartları için yayınladığı yenilikler ve iyileştirmeleri içeren sürüm yükseltmeleridir. Yapılması çoğu zaman tavsiye edilmez, ciddi riskler taşır.

Benzer Yazılar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons