Chipset Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Chipset Nedir? Ne İşe Yarar?

Ufuk Atılgan
tarafından 1 Şubat 2015 Pazar
Bilgisayarlarımızda kullandığımız chipset çeşitleri, kullandığımız bellek ve mikroişlemcileri de belirleyici bir unsurdur. Chipsetler ile ilgili bilgiler rehberimizde yer alıyor.
 

Anakartların üzerinde yer alan iki tür chipset bulunur. Kuzey köprüsü bilgisayarın ekran kartının giriş yapıldığı AGP, CPU ve RAM’in çalışmasını sağlar. Güney köprüsü ise PCI, USB, ISA, IDE, BIOS gibi araçları kontrol eder.

Farklı bileşen işlevlerini fazla sayıda yonga denetler. Yeni sistemlerde ise maliyetin düşürülmesi ve tasarımın daha pratikleşmesi için tek bir yonga seti üzerinden denetim sağlanır.

Günümüzde en kaliteli chipsetler Intel ve AMD tarafından üretilir. Firmalar yalnızca mikroişlemcilere uyugn yongasetleri üretirler.

Chipset üzerindeki yapılan çalışmalar ve geliştirmeler işlemcilerin üzerinde gelişmeler ile doğru orantılı olarak ilerlemektedir. Örneğin yeni bir RAM veya farklı veri yolu geliştirildiği zaman işlemciye bu yenilikleri sağlayacak olan parça Chipsettir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons