Disk Birleştirme Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Disk Birleştirme Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 23 Ocak 2013 Çarşamba

 

Daha önce sizlerle Bad Sector hakkında genel bir tanımlama yaparak paylaşmıştık. Günümüzün en çok kullanılan depolama teknolojisi olan manyetik disklerin en büyük problemlerinden bir tanesi olan disk birleştirme işlemi hakkında genel bir bilgi vereceğiz. Aslında disk birleştirme işlemi günümüz SSD disklerinde de yapılmaktadır. Bad Sector yazımızdan bazı terimler kullanacağımız için öncelikle o yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Bad Sector Nedir? Ne İşe Yarar? başlığından söz konusu yazımıza ulaşabilirsiniz.

Günümüz manyetik diskleri metal diskleri içerisinde barındırmaktadır. Bu metal diskler gözle görülemeyecek kadar küçük hücrelere sahiptir. Hard disk üzerindeki kafa ise bu disk üzerinde hareket ederek söz konusu bu hücrelere veri yazar ve okur. Ancak tabii ki bir hard diskin kapasitesinin düşünecek olursak, farklı zamanlarda yüklenen farklı tür ve boyutlarda dosyalar, metal disk üzerinde farklı yerlere yazılabilmektedir. Bunun haricinde yüklenen bir program, daha sonra yüklenen bir başka program ile eş zamanlı olarak çalışabiliyor. Bu gibi durumda zaman kaybını önlemek ve performansı arttırmak adına disk birleştirme işlemine ihtiyaç duyuyoruz.

Disk birleştirme işlemi, en sık kullanılan programların, metal disk üzerindeki yerlerini en hızlı ve sık okunabilir bölgelerine yazmaktadır. Disk birleştirme işlemi Windows işletim sistemleri içerisinde yapılabilmektedir. Bu sayede eskisine oranla daha performanslı ve verimli bir hard disk kullanımı elde edebilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons