Hard Disklerde RPM Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Hard Disklerde RPM Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 17 Ocak 2013 Perşembe

 

Depolama konusunda da ihtiyaç duyabileceğiniz konuları burada paylaşmaya özen gösteriyoruz. Daha önce SSD Nedir? başlıklı haberimizde depolama konusuna giriş yapmıştık. Şimdi ise çok eskiden beri varolan RPM hakkında genel bir vereceğiz. Öncelikle RPM’in açılından bahsedelim. RPM, İngilizce olarak Revolutions per minute teriminin kısaltılmışıdır. Açılımı ise aşağıda da gördüğünüz gibi hard disklerin içerisinde yer alan diskin birim zamandaki dönüş hızı anlamına gelmektedir. Hard disklerin RPM sayısı dakikda 1200 RPM’den 15000 RPM’ye kadar çıkabilmektedir. Bir hard diskin RPM sayısı ne kadar yüksekse, hard disk o kadar performanslıdır. Verileri RPM sayısıyla doğru orantılı olarak daha hızlı veya daha yavaş yazar, okur.

Çok fazla RPM standardı zaman içerisinde gelip geçmiştir ancak günümüzde son kullanıcıya yönelik olarak satılan bilgisayarlardaki hard diskler 5600 RPM ve 7200 RPM standartlarına sahiptir. Burada asıl önemli nokta hard diski hangi amaçla kullanacağınızdır. Örneğin günümüzde sunucularda kullanılan hard diskler için 7200 RPM dönüş hızı yetersiz kalmaktadır. Bu tarz çok sık kullanılan ve sürekli aktif olması gereken hard disklerde hız yüksek olmalıdır. Ancak depolama amaçlı kullanılacak hard disklerin daha düşük devirli olması önemlidir. Zira hard diskin dönüş hızı yani RPM sayısı yükseldikçe işin içine farklı faktörler de girmektedir. Örnek vermek gerekirse ısı ve elektrik tüketimi.

Kesinlikle kabul görmüş bir diğer gerçek ise yüksek RPM sayısına sahip hard disklerin, düşük RPM’li olanlarına kıyasla daha kısa ömürlü olduğudur.

hard-disk-ici

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons