IMEI Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

IMEI Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 19 Ocak 2013 Cumartesi

 

Nedir kategorimizi telefonlar üzerine oldukça zenginleştiriyoruz. Bu sefer ele alacağımız konu IMEI kodunun ne olduğu ve işe yaradığı. IMEI, her cep telefonunda bulunan 15 haneli benzersiz bir kimlik numarasıdır. Tıpkı bilgisayalarda bulunan MAC ve statik IP adresleri gibi IMEI numaraları cep telefonlarına özel olarak cihazın üretim aşamasında, üretici firması tarafından tahsis edilir. IMEI numaraları sonrada değiştirilebilir ancak yasal değildir. Burada önemli bir detay var. IMEI numaraları ilk olarak cep telefonları için üretilmiştir ancak asıl üretim amacı GSM şebekesi kullanan cihazlara verilmesi olduğu için günümüzde 3G desteği bulunan tablet bilgisayarın da IMEI numarası bulunmaktadır.

Her cep telefonundan *#06# numarası aranarak cihazın IMEI numarasına ulaşılabilinir. Özellikle ikinci el cep telefonu alacakların buna çok dikkat etmesi gerekmektedir. Cihazı satın aldıktan sonra cihazın kutusunun üzerinde yazan IMEI numarasıyla *#06# yazınca karşınıza çıkan IMEI’yi karşılaştırıp aynı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun yanı sıra BTK’ya bağlı olan MCSK yani Mobil Cihaz Kayıt Sistemi servisinden cihazınızın IMEI numarasını sorgulatıp doğrulatabilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons