İşlemcilerde Nanometre Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

İşlemcilerde Nanometre Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 10 Şubat 2013 Pazar

 

Daha önce sizlerle 32 Bit ve 64 Bit işlemci teknolojileri hakkında paylaşımlarda bulunmuştuk. Şimdi ise bir başka işlemci terimi olan Nanometre yani kısaltılmış haliyle Nm hakkında temel bilgileri paylaşacağız. Nanometre, matematiksel bir ölçü birimidir. Tıpkı metre, santimetre gibi. Aralarındaki dönüşüm ise 1 milyon nanometre, 1 milimetre şeklindedir. Gözle görülemeyecek kadar ufak bir ölçü birimi olan nanometre, işlemcilerin üretiminde büyük önem taşımaktadır.

İşlemcilerin üzerinde, işlemcinin yapı taşı olan transistörler bulunur. Bu transistörlerden, 1 işlemci üzerinde milyonlarca bulunabilir. Daha fazla transistör demek, daha yüksek performans ve bununla birlikte daha fazla güç tüketimi ile daha fazla ısı ortaya çıkması anlamına gelmektedir. Transistörlerin işlemci üzerindeki dizilimi konusuna gelindiğinde ise Nanometre kavramı ortaya çıkmaktadır. İşlemcilerin özellikleri arasında yer alan Nanometre kavramı, söz konusu bu transistörler işlemci üzerine dizilirken, aralarındaki boşluğu yani mesafeyi ifade etmektedir. Yani bir işlemcinin özellik listesinde 50 nanometre yazıyorsa, bu işlemci üzerindeki transistörler, 65 Nm boşluklarla dizilmiş demektir.

Nanometre sayısı yani transistörler arasındaki boşluk ne kadar azalırsa, işlemcinin performansı, ortaya çıkardığı ısı ve güç tüketimi açısında o denli olumlu etki yaratmaktadır.

İşlemcinin performansını en temel 3 unsur belirler :

  1. Transistör sayısı
  2. Güç tüketimi
  3. Ortaya çıkardığı ısı

Bir işlemci üzerine mümkün olan fazla transistörü yerleştirmek için Nanometre’nin mümkün olduğunca azalması gerekmektedir. Daha fazla transistör sığdırmak için mümkün olan en küçük boyutlardaki transistörlerin kullanılması, bu transistörlerin daha az güç tüketmesini sağlayacaktır. Küçülen ve az elektrik tüketen transistörler de daha az ısı ortaya çıkaraktır.

 

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons