NFC Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

NFC Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 22 Ocak 2013 Salı

 

Son yıllarda akıllı telefon ve tablet bilgisayarda sıkça görmeye başladığımız NFC teknolojisi hakkında genel bir tanım ve ne işe yaradığı üzerine bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedik. NFC’nin açılı Near Field Communication olarak tanıklanmaktadır. Türkçe karşılığı ise Yakın Alan İletişimi olarak çevrilebilir. NFC ilk olarak Sony ve Philips tarafından geliştirilmiş bir iletişim protokolüdür. Bluetooth’a göre çok daha güvenlidir ancak menzili güvenlik nedeniyle kısıtlıdır. NFC barındıran iki cihaz arasında oldukça hızlı bir şekilde veri transferi yapılınabilir. Buna ek olarak ödeme sistemi olarak da kullanılabilmektedir.

NFC teknolojisi ağırlıklı olarak ödeme sistemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Buna ek olarak çeşitli NFC etiketleri ile cihazlarınıza farklı ayarlar tanımlayabilirsiniz. Örneğin arabaya yapıştırdığınız bir NFC etiketini arabaya bindiğinizde akıllı telefonunuzu temas ettirerek telefonunuzun GPS ve Navigasyon uygulamalarını çalıştırmasını sağlayabilirsiniz. Ülkemizde de ödeme sistemleri konusunda kullanılabilen NFC, bankaların ve operatörlerin çeşitli uygulamalarıyla kullanılabilmektedir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons