OLED Ekran Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

OLED Ekran Nedir? Ne İşe Yarar?

Ufuk Atılgan
tarafından 9 Şubat 2015 Pazartesi
Yeni nesil televizyonlardan sonra üst sınıf akıllı telefonlar üzerinde de görmeye başladığımız OLED ekran teknolojisi hakkında bilgileri sizlerle rehberimizde paylaşıyoruz.
 

Yarım cm kalınlığında, 200 ekran boyutunda ve piyasadaki birçok televizyondan daha az enerji tüketerek çalışan, kullanılmadığı zaman kıvrılabilen yüksek çözünürlüklü HD televizyonları kullanabilmemizi sağlayacak olan teknolojidir.

Bu teknolojinin ilerlemesi ile birlikte arabanızın camı panele dönüşebilir ya da elbiseniz bir monitör şeklini alabilir. Tüm bunların hepsini OLED ile yakın gelecekte yapabiliriz.

OLED ekranlar, elektrik aldığı zaman ışık yayabilen organik moleküllerden üretilen ince filmlerdir. Parlak ve canlı görüntü sağlamasının yanında ayrıca LED ve LCD ekranlara göre daha az enerji tüketir.

LED gibi, OLED ekranlar da yarı iletken cihazlardır. 100 ile 500 nanometre kalınlığına sahip ve insan saçından 200 kat daha ince bir yapıdadır. OLED ekranlar 3 ayrı katmandan oluşur. Bu katmanlardan sonuncu olanı ise katottan ışık yayan tabakaya elektronların aktarılmasını sağlar.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons