Overclock Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Overclock Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 10 Ocak 2013 Perşembe

 

Overclock, kelime anlamı olarak “saatin üstünde” olarak çevrilebilir. Bilindiği gibi işlemcilerin hızları GHz hızında belirtilmektedir. Bunun da tam olarak Türkçe karşılığı “saat frekansında” olarak yapılmaktadır. İşlemci hızlarını üretildiği düzeyden daha üst düzeyde çalıştırma işlemine overclock denmektedir. Ancak Overclock sadece işlemcide yapılmayabilir. Sistem belleği ve ekran kartı üzerinde de Overclock işlemi uygulanabilmektedir. Ciddi bir titizlik ve tecrübe gerektiren Overclock, son yıllarda hem yaygınlaşmış hem de ilgi çekmemeye başlamıştır. Bunun sebebi ise günümüz işlemci hızlarının bir çok kullanıcıyı tatmin etmesi, ancak geçmişten beri Overclock üzerinde çalışanların ise eskiye oranda bugünün donanımları ile daha kolay Overclock yapabilmeleridir.

Burada asıl önemli nokta donanımın üreticisinin bu işleme izin verip vermeyeceğidir. Geçtiğimiz yıllarda firmalar tarafından tavsiye edilmeyen bu işlem artık Intel’in bazı işlemcilerinde direk Intel tarafından desteklenmektedir. Overclock işlemi sonucu örnek vermek gerekirse 3.0 GHz hızında çalışan bir işlemciyi 3.5 GHz veya belki de 4.0 GHz hızlara aşırtabilirsiniz. Bu işin son kullanıcı boyutu. Ancak her zaman deneysel ve proje amaçlı olarak çok daha büyük hızlara erişilebilinmektedir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons