Piksel Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Piksel Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 2 Ocak 2013 Çarşamba

 

Son dönemlerde giderek artan akıllı telefon ve tablet bilgisayar modası ile birlikte önemli hale gelen pikseller hakkında genel bir bilgi vermek istedik. Bilgisayar tarihçesinde şüphesiz ki modası hiç değişmeyecek olan ekranlar yıllardır geliştiriliyor. Dokunmatik ekranlar, katlanabilir ekranlar, dönebilir ekranlar derken ciddi yatırımlarla devam eden araştırmalar bir yana, ekranlarda son kullanıcı ilgilendiren en önemli şeylerden bir tanesi pikseller. Piksel, yazının görselinde gördüğünüz gibi ekrana yaklaştığınızda gördüğünüz küçük noktalardır. Bu noktaların her biri farklı ışıklar vererek, milyonlarca rengi, farklı şekilleri ve görüntüyü size aktarır.

Pikseller ne kadar yoğun olursa yani ne kadar ufak olursa, ekrana o kadar çok piksel sığar ve ekrandaki görüntü o kadar keskinleşerek sizin daha iyi bir görüntü deneyimi elde etmenizi sağlar. Piksellerle beraber PPI değeri de mobil cihazlarda oldukça önemli hale gelmiştir. PPI Nedir? Ne İşe Yarar başlıklı yazımızdan bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons