PPI Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

PPI Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 2 Ocak 2013 Çarşamba

 

Daha önce Piksel Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı yazımızda ekran teknolojilerinin değişmez öğesi pikseller hakkında bilgilendirme yapmıştık. Şimdi ise özellikle son bir kaç yıldır iyice önemli hale gelen PPI değeri hakkında bir bilgilendirme yapacağız. PPI değeri son yıllarda ortaya çıkmış olan bir gelişme değil aslında. Üretilen ilk ekrandan itibaren önemli bir ve piksel ile direk olarak ilişkili olmasına rağmen, akıllı telefon ve tablet pazarındaki rekabet sebebiyle cihazın özellikleri arasında yerini almaya başlayan bir özellik haline dönüştü. PPI’nin açılımı Pixels Per Inch’tir. Çevirecek olursak “inç başına düşen piksel” olarak değerlendirebiliriz. Bu konuya ilk dikkat çeken Apple oldu. Özellikle iPhone 4’ün lansmanında aşağıdakine benzer bir görsel yayınlayarak PPI değerinin ne denli önemli olduğunu vurgulamışlardı. PPI yani inç başına düşen piksel miktarı farklı isimlendirme ve çevirmelerle de karşınıza çıkabilir. Bunlardan ilki görüntü keskinliğidir. İngilizce olarak ise “Pixel density” olarak karşılaşabilirsiniz.

Apple, PPI değeri yüksek olan ekranlara sahip cihazlarını Retina ekran olarak adlandırır. Android tarafında ise IPS ekran olarak bilinir. Bu kadar tanım ve bilgilendirmeden sonra PPI değerinin düşük veya yüksek olmasının ne gibi bir etkisi var onu anlatan bir görselle yazımızı sonlandıralım. Aşağıda yer alan resimde aynı harfin PPI değeri farklı iki ekrandaki görüntüsünü görmektesiniz. Soldaki “a” harfi PPI değeri düşük yani inç başına düşen piksel miktarı az olan bir ekran olduğu için, harfe yaklaştığınızda görüntünün keskinliği kaybettiğini, bulanıklaştığını görürsünüz. Ancak sağ tarafta ise diğerine göre çok daha fazla piksel bu harfi oluşturduğu için görüntüye aynı miktar yaklaştığınızda bir bozulma olmaz. Ancak tabii ki bu yaklaşmaya bağlıdır. Yani siz sağdaki harfe çok fazla yaklaşırsanız soldakine benzer bir görüntüyle karşılaşırsınız.
ppi-ne-demek-ppi-ne-ise-yarar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons