SSD Disk Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
haber5n techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
haber seyret ekran dedektifi TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

SSD Disk Nedir? Ne İşe Yarar?

Ufuk Atılgan
tarafından 1 Şubat 2015 Pazar
Son yıllarda adını sık duymaya başladığımız SSD'ler hakkında hala çok az bilgiye sahibiz. Rehberimizde SSD'lerin faydalarını ve ne işe yaradıklarını sizlere anlatıyoruz.
 

SSD diskler yalnızca bir veya birkaç devre kartından meydana gelir. Yan kısımlarındaki yüzeylerde standart bir devre kartı bulunurken, bu kartın üzerinde 6 adet depolama birimi yer alır. Birimler, diskin kapasitesinin 6 parçaya bölündüğünü belirtir.

80 GB hafızaya sahip bir disk ele alındığı takdirde her birimin 10 GB depolamayı ifade ettiğini söyleyebiliriz. SSD disklerin avantajları arasında hiç şüphesiz daha hızlı performans göstermeleri yer alır.

SSD disklerin üzerinde manyetik ve hareketli parçalar yer almadığından dolayı istediğiniz veriye ulaşmanız için sadece veriyi seçmeniz yeterlidir. Bu yüzden SSD diskler manyetik disklere göre daha yüksek performans ile çalışır.

USB bellekler üzerinden geliştirilen SSD diskler, USB’lerin üzerindeki manyetik diskler gibi önceleri ufak MB’lar ile başlayarak günümüzde yüksek GB’ları veri olarak depolayabilir hale gelmiştir.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons