Tizen Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

Tizen Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 1 Ocak 2013 Salı

 

Son günlerde Samsung ve Tizen ile ilgili haberler giderek artınca biz de sizlere Tizen’in ne olduğuna dair genel bir bilgi verelim istedik. Tizen, ilk olarak Intel ve Nokia tarafından geliştirilen, Linux çekirdeğine sahip Debian bir Linux işletim sistemidir. Mobil platformlarda çalışması için tasarlandığından ARM işlemcilerin çoğu ile uyumlu olarak çalışabilmektedir. Tizen’in asıl ortaya çıkış amacı ise Android’e rakip olabilmektedir. Tizen ismi kulağınıza çok tanıdık gelmiyorsa MeeGo’dan bahsedelim. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Nokia, cep telefonu pazarındaki eski yerine kavuşmak için MeeGo işletim sistemli bir model çıkarmıştı. Aslında bu MeeGo, Tizen’e Nokia’nın verdiği bir adlandırmaydı. Yani Nokia’nın MeeGo dediği işletim sistemi aslında Tizen işletim sisteminin kendisiydi.

Fakat Nokia, Tizen’den umduğunu bulamayınca Samsung, Intel ve Huawei, Tizen’e sahip çıkmaya devam etti. Günümüzde hala bu böyledir. Ubuntu ve Windows işletim sistemleri için sürümleri ve SDK’ları dağıtılan Tizen, Mac platformu için de kısa bir süre sonra duyurulacak.

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons