VDS Nedir? Ne İşe Yarar? | TechGriff


SPONSOR
İnstagram Kaydol sitesi ile instagram hakkında bilgi edinebilir ve İnstagram Kaydol işlemi için yardım alabilirsiniz. Mutlaka göz atın, kolayca instagram hesabı açın! Email Kaydol

Sponsor
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
techgriff 125x125 reklam alanı techgriff 125x125 reklam alanı
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60
TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60 TechGriff 60 x 60

FACEBOOK'TA BİZİ TAKİP EDİN
SPONSOR

VDS Nedir? Ne İşe Yarar?

Can Devecioğlu
tarafından 24 Ocak 2013 Perşembe

 

Daha önce VPS’yi tanımlamıştık. Şimdi ise VPS’den sonra ortaya çıkan bir teknoloji ve sunucuyu bölümlendirme yöntemi olan VDS hakkında açıklamalarda bulunacağız. VDS’nin açılımı Virtual Dedicated Server olarak yapılmaktadır. VDS teknolojisi de tıpkı VPS gibi bir ana sunucunun yani Dedicated sunucunun bölümlendirilip ticari amaçlı olarak satılması esasına dayanır. Ancak bölümlendirme konusundaki yöntem farklıdır. VPS yazımızda belirttiğimiz gibi VPS’lerde sistem kaynaklarını paylaşımlı olarak kullanırsınız. VDS’lerde ise paylaşımlı olarak kullandığınız tek şey internet bağlantısıdır ki bunu bile dilerseniz kendinize özel alabilirsiniz. VDS yine bir sanal bölümlendirme şeklidir fakat oldukça gelişmiştir.

Ana sunucudan işlemci hızını, işlemci çekirdeklerinden kaç tanesinin kullanılabileceğini, Ram miktarını paket paket belirleyebilirsiniz. Bu sayede aynı ana sunucu içerisinde bulunan birden fazla VDS sunucu birbirini etkilemeden çalışabilir. Örneğin VPS sunucularda 1 sunucu aşırı yüklense diğer tüm VPS sunucular bundan etkilenir. Ancak VDS sunucularda, ana makina içerisindeki sunuculardan birinde bir güvenlik zaafiyeti bile oluşsa bu diğerlerini etkilemez. Atanmış olan sistem kaynakları, kullanılmadığı zaman bile diğer sunuculara paylaştırılmaz tamamen size atanmış bir sunucu halindedir.

Bu açıdan bakınca VPS mi yoksa VDS mi sorusunun cevabı kesinlikle VDS sunuculardır.

Benzer Yazılar

Bu Yazıyı Yorumlayın


TechGriff Wordpress altyapısını kullanmaktadır.
Tüm hakları saklıdır. © 2012 Creative Commons